Babiš dotační podvod organizoval, řídil a koordinoval. Faltýnek pomáhal, píše policie
Andrej Babiš jako organizátor dotačního podvodu, Jaroslav Faltýnek jen pomocník. Tak popsala policie role v žádosti o vydání šéfa ANO, kterou doručila do sněmovny. Babiše chce obvinit nejen z dotačního podvodu, ale i z poškození zájmů Evropské unie. Vše měl řídit a koordinovat. Jaké konkrétní důkazy proti němu detektivové sesbírali, však žádost neprozrazuje. Ukazuje však na dalších devět lidí, kteří v dotačním skandálu měli nezanedbatelnou úlohu.
Ta žádost má osm stran. Na každé z nich jsou jména a konkrétní data. Jak Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz potvrdily zdroje seznámené s policejní žádostí o Babišovo vydání, klíčová věta výbušného protokolu na adresu exministra financí zní následovně:
"Zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace."
'Plnili Babišovy příkazy'
Jak z dokumentu vyplývá, Babiš byl hlavou údajné skupiny, jejíž ostatní členové pouze plnili jeho příkazy, i když věděli, že se dopouštějí dotačního podvodu.
Policie: Babišovi blízcí si akcie Čapího hnízda přeprodávali, aby zametli stopy k Agrofertu
Číst článek
Vyšetřovatel má v plánu obvinit Babiše ze dvou trestných činů: dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie, u obou paragrafů doplnil odstavec o škodě velkého rozsahu, což zvyšuje trestní sazbu. Konkrétně mu tak hrozí od pěti do deseti let odnětí svobody.
Trestný čin měl být podle policie spáchán formou účastenství, kdy Babiše považuje za toho, kdo „spáchání trestného činu zosnoval nebo řídil (organizátor)“. Faltýnka vnímá policie jako toho, kdo „umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu“ neboli jako „pomocníka“.
Babiš: Jde o nehorázné tvrzení
Šéf ANO ale roli vůdce údajné podvodné skupiny rezolutně popírá. "Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení, žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoliv trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval ani neřídil," napsal Radiožurnálu.
Policie v dokumentu vedle Babiše a Faltýnka zmiňuje jména dalších devíti lidí. Jde o Zdeňka Kubisku a Jana Platila z vedení firmy ZZN Pelhřimov, původního vlastníka Farmy Čapí Hnízdo. Dále členy Babišovy rodiny: manželku Moniku, jejího bratra Martina Herodese a Babišovu dceru Adrianu Bobekovou a jeho syna Andreje. Ti si prostřednictvím anonymních akcií farmu od ZZN výhodně koupili.
„Andrej Babiš zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace.“
Pavel Nevtípil (vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo)
Třetí skupinou jsou pak manažeři samotné Farmy Čapí hnízdo Josefa Nenádal a Luděk Kalivoda, kteří připravili podklady a požádali o padesátimilionovou dotaci ROP střední Čechy. Pokud hodlá policie tyto lidi stíhat, obvinění by tak mohlo hrozit i náměstkyni jihlavského primátora a kandidátce do sněmovny za ANO Janě Mayerové (dříve Nagyové), která za Farmu Čapí hnízdo žádost o dotaci podepsala.
Podle deníku Právo by se stíhání mohlo týkat také někdejšího šéfa ROP Střední Čechy Marka Kupsy, pod jehož vedením středočeský dotační úřad projekt schválil i přes nepříznivé posudky. "K případu jsem byl podat vysvětlení Policii ČR jako svědek, jsem vázán mlčenlivostí," komentoval pouze Kupsa svoji roli.
Skupina údajně na Babišův pokyn v roce 2008, krátce před podáním žádosti o dotaci, vyčlenila z holdingu Agrofert společnost ZZN Agro Pelhřimov. Přejmenovala ji na Farmu Čapí hnízdo, která pomocí anonymních akcií na majitele přešla na Babišovy blízké. Vypadala tak jako začínající firma a bez jakéhokoliv vztahu k Agrofertu. Díky tomu mohla dotaci z evropských peněz získat. Když farma podmínky na dotaci splnila, vrátila se v roce 2013 opět do struktur holdingu.
Důkazy? Prozatím nejasné
Ani z osmistránkového dokumentu však není jasné, na základě jakých důkazů jsou policisté přesvědčeni, že Babiš a spol. podváděli. Jestli se například detektivům podařilo získat interní dokumenty Agrofertu, zda mají e-mailovou komunikaci mezi aktéry případu nebo záznamy SMS zprávy.
V žádosti však vyšetřovatel den po dni popisuje jednotlivé kroky, které k zakrytí pravé vlastnické struktury Farmy Čapí hnízdo vedly: například 17. 11. 2007, kdy představenstvo ZZN Pelhřimov v čele s Faltýnkem schválilo prodej 20 akcií na majitele po 100 tisíc.
Převod na oko
Přitom podle policie šéfové firmy věděli, že akcie přejdou pouze na oko na Babišovu dceru Adrianu Bobekovou, samotného Babiše a jeho manželku Moniku. Podle policie nakonec jedna akcie vyšla na 119 300 korun. Žádost na poslední straně do haléře vyčísluje škodu, jakou skupina kolem Babiše údajně způsobila dotačnímu úřadu ROP Střední Čechy. Policie ji vyčíslila na 49 997 443,36 korun.
O vydání Babiše s Faltýnkem začne sněmovní mandátový a imunitní výbor jednat v pátek, oba poslance si pozve až na další jednání. Samotná Poslanecká sněmovna pak musí policejní žádost zařadit na program nejbližší schůze, která začne 5. září.