Podle Schwarzenberga otálením s velvyslanci Zeman nedodržuje ústavu

Prezident Miloš Zeman stále nepodepsal seznam velvyslanců, kteří tak nemůžou vyjet například do Angoly, Senegalu nebo Thajska. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Zeman svým otálením neplní povinnosti, které mu ukládá ústava.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

„Abych to ve zkratce řekl, (Zeman) neplní své ústavní povinnosti. Jde o zásadu, kdo je zodpovědný za jmenování velvyslanců. A tím se to dostalo do zcela jiné úrovně,“ řekl Schwarzenberg v České televizi.

Schwarzenberg se zatím na Ústavní soud neobrátí.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář považuje výroky Schwarzenberga za alibismus. „Kdyby v tom chtěl být pan ministr činný, jako že by měl být činný, tak tu výzvu pana prezidenta, která trvá několik týdnů, ne-li měsíců, už dávno přijal,“ řekl Mynář.

„Samozřejmě je nejjednodušší říkat, že za to nemůžu. Ale když partner nabízí opakovaně a dlouhodobě jednání a vyzývá ke schůzce, aby to bylo řešeno a aby se v tom pokročilo, a ten druhý partner je nečinný a řekne jenom, že pan prezident neplní ústavní povinnosti, já to považuju za alibismus,“ dodal prezidentský kancléř.

Spor o jmenování velvyslanců odstartoval v březnu požadavkem prezidenta Zemana na jmenování Lívie Klausové velvyslankyní na Slovensku, což Schwarzenberg odmítnul s tím, že preferuje kariérní diplomaty.

Od té doby je jmenování velvyslanců na mrtvém bodě, Hrad ani Černínský palác nechtějí ustoupit ze svých požadavků.

Pavla Firbacherová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme