Podíl biosložky v pohonných hmotách se zvýší
Biosložky bude v benzínu a naftě víc. Rozhodla o tom sněmovna, když přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Právě kvůli tomuto zákonu se poslanci sešli jen jediný den před volbami. Dříve se totiž o vetu hlasovat nedalo.
V benzinu i naftě se podíl biosložky zvýší od letošního června. Veto prezidenta, které přišlo přibližně před dvěma týdny kritizovali zejména zemědělci.
Jindřich Šnejdrla, viceprezident Agrární komory, a zemědělský analytik Petr Havel v Ozvěnách dne.
Argumentovali hlavně tím, že o zákonu se jednalo už na podzim, tehdy nebyl konfliktní, a proto už tehdy zaseli tak, aby byli schopní vyšší podíl biosložky zajistit. Teď by proto podle nich zamítnutí zákona znamenalo nemalé ekonomické škody.
„Kdyby zákon nenabyl účinnosti, tak bychom si nevěděli rady s řepkou s výměry zhruba šedesáti tisíc hektarů. Tedy s řepkou o váže sto šedesát až sto sedmdesát tisíc tun,“ podotkl viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla.
Podle některých názorů ale zemědělci vysetím řepky příliš riskovali. To si ale nemyslí například zemědělský analytik Petr Havel. „Skutečně se očekávalo, že v České republice se podíl přimíchávání biosložek do pohonných hmot zvýší,“ řekl Havel.
„Zemědělci ročně prodají řepku za osm miliard a tyto peníze určitě dostanou. Pokud by pěstovali jiné plodiny, tak by jistotu neměli a bylo by pro ně nejvýhodnější vůbec nezasévat a nic nepěstovat," uvedl ekonomický expert Miroslav Motejlek.
Zemědělství podle něj navíc jen nevyrábí produkty, ale má i významnou funkci tvorby krajiny. Proto si ho všechny evropské země chrání.
Před sněmovnou se demonstrovalo
Pro přehlasování prezidenta bylo potřeba minimálně 101 hlasů, zákon nicméně prošel pohodlnou většinou sto pětadvaceti hlasů.
Kvůli biopalivům se v blízkosti budovy parlamentu sešli zastánci i odpůrci vyššího podílu rostlinného oleje v benzinu a naftě.
Zemědělci chtěli svojí přítomností podpořit poslance. Před sněmovnu přišli s transparenty jako například ‚nechte nás pěstovat řepku‘, ‚dodržujte pravidla Evropské unie‘ a podobně.
Podle odpůrců, kteří se na Malé straně rovněž shromáždili, jsou ale biopaliva příliš drahá a škodí motorům. Šlo o příznivce strany Svobodných občanů.
„Tyto výtky platily kdysi. V současné době to už neplatí. Z provedených studií je zřetelné, že obecně to motory nepoškozuje. Je to dobrá zpráva pro zemědělce i pro životní prostředí. Dobrá zpráva to je i pro energetiku, protože se tím zvyšuje saturování energetických potřeb České republiky z domácích zdrojů,“ řekla k tomu ministryně životního prostředí Rút Bízková.
„Jsme přesvědčeni o tom, že pěstování řepky nijak neškodí,“ dodal Šnejdrla. Obě skupiny, které na sebe chvíli pokřikovaly, se pak v poklidu rozešly.
Negativní analýzu EU zatajila
Evropská unie stanovila jako cíl získávat do roku 2020 až deset procent pohonných hmot z obnovitelných zdrojů. Není ale jisté, že by biosložky v benzínech snižovaly emise. Naopak vzniká stále více studií, které to vyvrací. EU se snažila závěry analýz, které si sama objednala, zatajit. Zveřejnit pravdu ji nakonec donutili novináři.
Původně totiž úředníci od souhrnné zprávy o biopalivech odstřihli studii, která došla k závěru, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako je benzin a nafta. Evropská komise na to reagovala sdělením, že se zprávou nemanipulovala proto, aby skryla důkazy, ale aby umožnila hlubší analýzu problému.
Podle výkonného ředitele Sdružení pro výrobu bionafty Petra Jeviče je ekologický přínos biopaliv jednoznačný.
„Studií jsou desítky, možná stovky, jsou vypracovány podle různých metodik, podle zadání nejrůznějších skupin. Je velice obtížné tyto studie srovnat. Jednoznačně ale převažují klady,“ řekl Jevič.
O biopalivech diskutovali výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič a ekologický poradce Lubomír Nondek
Ekologický poradce a bývalý ředitel environmentálních strategií na ministerstvu životního prostředí Lubomír Nondek si naopak myslí, že motorová biopaliva první generace jsou příkladem špatné politiky ochrany životního prostředí.
„Dokazuje to komparativní studie, ve které jsem porovnal všechny dostupné energetické a emisní studie. Evropská komise ale není schopná své rozhodnutí revidovat. Když už něco přijme, tak na tom trvá,“ prohlásil Nondek.
Žluklá nafta
Objevují se také obavy, že biosložka v naftě může žluknout, především u strojů, které bývají delší dobu odstaveny. Podle Jeviče vše odstraní přidání aditiv.
„Zajistí se tak skladovatelnost delší než jeden rok. Některé parametry bionafty navíc vysoce překračují parametry běžné nafty. Například mazivost je výrazně větší,“ dodal Jevič.
Poradce Nondek považuje výrobu biodieselu z potravin za zvrhlost. „Pěstování energetických plodin povede ke zhoršení vlastností půdy, k erozi, k vyčerpání organické složky půdy. Kvůli zisku nebo dotacím se tak půda během desítek let zničí,“ tvrdí Nondek.