Plzeňský kraj plánuje přestavbu bývalých lázní, ale bez soutěže. Místní architekti s tím nesouhlasí

Dlouhá léta stála budova městských lázní v Plzni bez výraznějších zásahů i využití. Pak ji koupil Plzeňský kraj se záměrem vybudovat tam galerii a kulturní centrum. Nyní se ale ozývají někteří architekti proti způsobu, jakým hejtmanství postupuje. Chybí podle nich architektonická soutěž. Otevřený dopis krajským zastupitelům podepsaly čtyři desítky architektů z Plzeňska.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova bývalých městských lázní v Plzni

Budova bývalých městských lázní v Plzni | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Konstrukce teď vypadá hrozivě, ale věřte, že je to jenom povrchové,“ popisuje stav bývalých lázní architekt Hynek Gloser, jednatel firmy Kulturní centrum Plzeňského kraje, která za přestavbu odpovídá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Autorem projektu je Eva Heyworth, jejímž zatím nejznámějším dílem je rekonstrukce Obecního domu v Praze. Poslechněte si víc

„V prostoru bývalého hlavního bazénu bude vybudován multifunkční sál. Také tady bude pódium a zázemí pro akce od plesů po koncerty,“ plánuje Gloser. Hlavně ale ve dvoře bývalých lázní vznikne pro potřeby Západočeské galerie zcela nový objekt.

Dvanáct architektů a projektantů teď zpracovává studii možné přestavby. Hlavním autorem projektu je Eva Heyworth, jejímž zatím nejznámějším dílem je rekonstrukce Obecního domu v Praze.

„Myslíme si, že Eva Heyworth je po Evě Jiřičné druhá největší dáma architektury České republiky,“ vyzdvihuje krajský radní pro kulturu Libor Picka (STAN).

Architekti nesouhlasí

Proti tomu se ale v otevřeném dopisu ohradilo zhruba čtyřicet architektů z Plzeňska. Těm se nelíbí, že rekonstrukce kulturní památky byla svěřena napřímo jedné osobě.

„U takové stavby je více než jindy důležité vypsat architektonickou soutěž. Ta přináší různé pohledy na řešení, autorské kolektivy se na věc vždy podívají z jiného úhlu pohledu a přijdou s originálním řešením. A co je zásadní – vítěze vybírá porota, která je složena ze zástupců politické reprezentace i odborné veřejnosti. Pokud dám někomu zadání z ruky, tak jsem o toto všechno ochuzen,“ vysvětluje jeden ze signatářů dopisu Marek Marovič.

10:03

Nejsme developeři. Chtěli jsme, aby mlýny žily, zní od architektů, kteří přestavují dominantu od Gočára

Číst článek

Plzeňský architekt Petr Klíma doplňuje, že transparentní a zároveň odborný výběr umožní získat řešení, které také nejhospodárněji nakládá s finančními prostředky. „Proto je soutěž mechanismus, který zpravidla vybere to nejlepší řešení i z hlediska peněz,“ zdůrazňuje.

„My se chováme tak, jak nám ukládá zákon, a tak, jak máme hospodařit s prostředky daňových poplatníků,“ brání se radní Picka s tím, že Plzeňský kraj bude teprve rozhodovat, jakou cestou se v případě přestavby lázní vydá.

„Kraj v tuto chvíli předpokládá, že zvolí metodu design and build. Její nespornou výhodou je, že vybraný dodavatel se postará jak o dokumentaci, tak o stavbu jako takovou. Předpokládaným časem vyhlášení soutěže je druhá polovina roku 2023,“ dodává radní.

Plzeňský kraj chystá k rekonstrukci lázní také seminář pro odborníky a zastupitele.

Martina Klímová, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme