Peake odvolala vysoké úředníky na obraně. Tvrdila přitom, že personální změny nechystá

Karolína Peake po prvním dnu úřadování na ministerstvu obrany odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka. Končí i šéf vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc. Peake přitom při včerejším jmenovaní tvrdila, že neplánuje na ministerstvu provést žádné velké personální změny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake (LIDEM)

Karolína Peake (LIDEM) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Místopředsedkyně vlády a ministryně obrany se rozhodla přistoupit k tomuto kroku po pečlivém zvážení všech okolností s ním souvisejících,“ píše se na stánkách ministerstva obrany.

Karolína Peake tvrdí, že pozice prvního náměstka je vysoce politickou funkcí a na novém jméně se chce dohodnout i s koaličními partnery. S Pickem ale prý dál počítá.

„Pana armádního generála si velmi vážím, všech jeho zkušeností, a doufám, že je budu moci využít v jiné formě spolupráce, kterou jsem mu zároveň také nabídla,“ řekla Peake.

„Nicméně jsem přesvědčena o tom, že ministerstvo obrany má mít v první řadě civilní velení, které má velmi pečlivě naslouchat potřebám armády, kterou reprezentuje generální štáb,“ uvedla.

Nová ministryně obrany také oznámila, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní části ministerstva. V rámci tohoto kroku nebude Národní úřad pro vyzbrojování obsazen vojákem v činné službě. Peake rovněž rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou považuje za nadbytečnou v situaci již existujícího Národního úřadu pro vyzbrojování.

Peake destabilizuje obranu, tvrdí opozice

Stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka rozhodnutí Peake zaskočilo.

„Ve mně tento krok paní nové ministryně vzbudil zděšení, protože ještě včera slibovala, že nebude provádět žádné kobercové nálety. Ale to, co předvedla dnes, je atomová bomba,“ řekl Hamáček.

Z vedení ministerstva podle jeho slov odvolala všechny ty, kteří mají ponětí o fungování armády. „A byli jistou zárukou toho, že po nástupu naprosto nezkušené ministryně, bude ministerstvo aspoň trochu fungovat. Jsem ve velkých obavách, kdo odvolané náměstky a pracovníky ministerstva nahradí,“ zdůraznil Hamáček.

Vlastimil Picek | Foto: Armáda ČR

Krok nové ministryně obrany velmi překvapil i prezidenta Václava Klause. Serveru Novinky.cz řekl, že Picka považoval za záruku kontinuity ve fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry z ODS.

Karolínu Peake naopak v jejích krocích podporuje předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z ODS. „Ministerstvo obrany je ústřední správní úřad. Tam nemá infima co dělat. Čili kroky směřující k tomu, aby tam uniformy nebyly, vítám a jsou správné,“ prohlásil.

„Co se týče pana armádního generála v záloze Vlastimila Picka, nepochybně udělal pro českou armádu velký kus práce a budu strašně rád, když zůstane ve službách ČR. Ale místo takovýchto lidí je v diplomacii a ne v exekutivě,“ myslé si Vidím.

Martina Spěváčková, bre, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme