OVĚŘOVNA: Naučit se anglicky jen poslechem za 2 týdny? Je to podvod, říká odborník o pofidérním webu
Internetová stránka lidem slibuje, že se naučí anglicky za pouhé dva týdny, a to ještě pouhým poslechem zakoupených nahrávek. Podle webu budou „znalosti proudit do mozku samy“. Jedná se ale o podvod. „Pouze z poslechu nepoznáme význam slov, vět a vyjádření,“ vysvětlil pro Ověřovnu webu iROZHLAS.cz psycholingvista Filip Smolík z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky.
„Majitelé škol anglického jazyka se třesou o své výdělky,“ stojí v úvodu webové stránky. Nová metoda prý totiž zničí byznys jazykových škol. Už nebude potřeba biflování slovíček, stačí si pustit nahrávky a mozek „absorbuje angličtinu jako houba“, slibuje stránka.
OVĚŘOVNA: 40 tisíc měsíčně pro Ukrajinku? Dávky pro jednotlivce jsou mnohem nižší, vyvrací ministerstvo
Číst článek
Jak metoda pro „automatické kódování jazyka v mozku English Binaural System“ funguje? Vše podle webu spočívá v „dvoucestném působení na lidský mozek přes podvědomí“. Pomocí „binaural beats, tj. zvuků se speciálními frekvencemi“ se člověku zrychlí paměť – stránka uvádí, že až patnáctkrát – a aktivuje se „800% potenciál mysli“. Zároveň prý speciální rytmy zablokují zapomínání v budoucnu.
Plynulé mluvení a myšlení v angličtině bez jakékoliv námahy web nabízí za 1180 Kč v rámci kurzu Alpha Lingmind New. Sada tří CD, jazykový pomocník a uživatelská příručka, které přijdou na adresu po vyplnění formuláře a zaplacení částky kurýrovi, zájemce mají naučit anglicky za pouhé dva týdny.
Po ukončení kurzu navíc web slibuje certifikát potvrzující znalost anglického jazyka, který je podle něj užitečný při ucházení se o práci v zahraničí. To podtrhuje i červeným rámečkem zvýrazněný průzkum neexistujícího Evropského centra monitoringu trhu práce EMCP, který informuje o tom, že znalost angličtiny je „minimálním požadavkem pro pracovní nabídky“.
Kvalitu metody zaručuje na webu profesor George R. Smith. Představen je jako neurolingvista, multipolyglot mluvící šestnácti jazyky a vedoucí Neurolingvistické laboratoře v Bostonu. Portrét „doktora“, stejně jako většina dalších fotografií na stránkách, je ale stažen z fotobanky.
Za zmínku také stojí, že článek je místy psaný velmi špatnou češtinou. Hned v úvodu textu například doslova stojí: „Díky této receptuře se více než 7000 přistěhovalců, kteří přišli do Spojených států a sami sebe považovali za líných a bez talentu nebo starých na studium, naučilo anglicky sami a bez námahy za pár týdnů!“
‚Poslechem se naučit nelze‘
Pouze skrze nahrávky se ale novému jazyku naučit nelze. „Pouhým poslechem se můžeme do určité míry adaptovat na zvukovou strukturu řeči v daném jazyce, což je určitá forma učení, ale rozhodně to nemůže stačit k osvojení znalosti výrazů a významů. Navíc i adaptace na zvuk bude hodně záležet na podmínkách,“ vysvětluje psycholingvista Filip Smolík z Psychologického ústavu Akademie věd České republiky.
Pro učení se jazyku je navíc zásadní komunikace. „Studium jazyka bez nějaké formy rozumění nebo smysluplného vyjadřování nemůže být účinné. Určitou formou komunikace významu je i četba, ale ta nás pochopitelně nenaučí zvukové složce cizího jazyka ani aktivnímu vyjadřování,“ doplňuje Smolík.
Po absolvování celého kurzu má člověk podle webu mluvit jako rodilý mluvčí. To ale podle Smolíka není možné: „V několika týdnech se dá málokdy zvládnout víc než těch pár desítek slov, leda by se jednalo o mimořádně intenzivní cílenou výuku zahrnující všechny možné jazykové aktivity, tedy porozumění, mluvení, konverzaci a další.“
OVĚŘOVNA: Ukrajinský e-shop, jenž nabízí předměty s hákovým křížem? Ve skutečnosti jde o obyčejný bazar
Číst článek
‚Zjevný podvod‘
„Jedná se o zjevný podvod. Zmiňují se neexistující osoby a instituce a nesmyslné pojmy, případně se o nich mluví tak neurčitě, aby se nedala určit konkrétní osoba. Fotografovaný ‚profesor‘ je manekýn z databáze obrázků,“ hodnotí dále celkově web Smolík.
Podle informací napsaných drobným písmem, které je možné najít až na samém konci webu, jsou navíc „vzniklé přesvědčovací metody projevem povolené reklamní nadsázky, která směřovala k tzv. průměrnému spotřebiteli, tedy osobě, která je plně uvědomělá, opatrná a obezřetná“.
Stránka také upozorňuje, že „prezentované účinky dosažené uvedenými osobami nejsou ověřitelné, protože byly zaznamenány jimi samotnými“. Lidé, kteří měli metodu absolvovat, jsou ale na webu opět prezentováni fotkami z fotobanky.