Zemřela bývalá televizní redaktorka a disidentka Otta Bednářová, bylo jí 96 let

V 96 letech zemřela bývalá televizní redaktorka a disidentka Otta Bednářová. Radiožurnálu to potvrdil její syn Jan Bednář. Otta Bednářová jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Zároveň v 70. letech spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Za protirežimní postoje strávila víc než rok ve vězení. Po pádu komunismu pracovala ve Výboru dobré vůle Olgy Havlové. V roce 1997 ji Václav Havel vyznamenal řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otta Bednářová - první den po propuštění z vězení

Otta Bednářová - první den po propuštění z vězení | Foto: Ivan Kyncl

Absolventka reálného gymnázia v Praze pracovala od roku 1947 zhruba rok jako úřednice v ČKD ve Vysočanech a pak krátce v roce 1948 jako úřednice na okresním sekretariátu KSČ Praha 8. Vyzkoušela si i profesi dělnice v Tesle Hloubětín. Pak 13 let působila v rozhlase a v 60. letech už v televizi.

Publicistický pořad Zvědavé kamery ale musela v 70. letech opustit kvůli svým názorům na okupaci. Za normalizace se angažovala jako signatářka Charty 77 a pro Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, takzvané VONS. V 90. letech byla u zrodu Výboru dobré vůle Olgy Havlové.

‚Člověk měl pocit, že je nesmrtelná‘. Lidé se naposled rozloučili s Danou Němcovou

Číst článek

Otta se ve svých rozhlasových pořadech zaměřovala na sociální, zemědělskou a ženskou problematiku. Výrazně se podílela na vzniku kritických pořadů. V době, kdy byl rozhlas v zajetí propagandy komunistické ideologie, se snažila poukazovat na nedostatky režimu. V 60. letech za cyklus reportáží Právo na zdraví získala ocenění Rozhlasové žatvy.

V 60. letech mediální scéna zaznamenávala liberalizaci a novináři prosazovali svůj postoj, názor a myšlenky. Pro Ottu Bednářovou byl velkou výzvou rok 1963, kdy opustila rozhlas a přešla do Československé televize jako redaktorka a scenáristka prestižního publicistického pořadu Zvědavá kamera, kde působili např. Ota Nutz, Vladimír Branislav nebo Milan Tomsa.

Autoři Zvědavé kamery si během 60. let vybírali společenské a etické problémy. Pořad Otty Bednářové s názvem Volba povolání byl jedním z kontroverzních. Pro Ottu klíčový byl pořad Svědectví pro výstrahu (1968, režie Milana Tomsy). Proces s tzv. Velkou trockistickou radou, kde mezi sedmi obžalovanými byli i ředitelé velkých podniků, obvinění ze spiknutí za účelem rozvrácení socialistického hospodářství.

Po srpnové revoluci 1968 se Otta Bednářová odmítla distancovat od své tvorby a zejména od svých postojů. V roce 1970 byla redakce Zvědavé kamery zrušena a redaktoři byli z Československé televize, včetně Otty Bednářové, vyhozeni. Profesionální novinářka téměř na vrcholu své kariéry se ocitla na dlažbě. Otta se nevzdala.

Vazebně stíhaní členové VONS v roce 1979. Vlevo nahoře: Václav Havel, Otta Bednářová | Foto: Ivan Kyncl

Disent

Otta Bednářová byla mezi prvními, kdo podepsali Chartu 77, a stála i při zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který byl ustaven 27. 4. 1978 v duchu poslání Charty 77. Za svou disidentskou činnost byla Otta Bednářová s ostatními členy VONS (Petr Uhl, Václav Benda, Jiří Dientsbier, Václav Havel, Dana Němcová) v roce 1980 odsouzena a počátkem ledna převezena z Ruzyně do vězeňské nemocnice na Pankráci.

Otta Bednářová po návratu z vězení v roce 1980 | Zdroj: Post Bellum

Přestože si stěžovala na otoky nohou a bolestivé zduření lymfatických žláz, byla po vyšetření 25. ledna 1980 transportována eskortou do opavské ženské věznice. Na tuhle jejich společnou cestu v dokumentu vzpomíná Anna Šabatová.

Stejně jako na období, kdy ji po návratu Otta pomáhala s dětmi, protože manžel Šabatové Uhl byl stále ve vězení. V roce 1982 synové Otty emigrují do Británie. Ona ale nezůstává sama. Péče o druhé a zájem o veřejný život ji posilovaly a dávaly sílu.

Sametová revoluce přichází v době, kdy je Otce 62 let. Celá společnost se připravuje na demokracii. Postupně se mění společenská, politická, ekonomická i mediální mapa a Otta obnovuje spolupráci s Českým rozhlasem i Českou televizí, ale jen na krátkou dobu.

Svou pozornost spíše zaměřila na humanitární činnost a zapojí se do Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Na prvním vzpomínkovém setkání Charty 77 v roce 1991 v Paláci kultury vyzývá konfidenty StB, aby místo opustily.

Adéla Burešová, Lenka Kopecká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme