Opozice neuspěla s návrhy na změnu "euromandátu"

Česká delegace se bude při vyjednávání o podobě evropské ústavy i nadále řídit stanoviskem, které před týdnem schválila vláda. Koaliční poslanci totiž zamítli všechny návrhy opozice, která chtěla vládní mandát změnit. Například ODS neuspěla se žádostí o záruku, že jednání o euroústavě nezhorší podmínky, za nichž Česko do unie vstupuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny

z jednání sněmovny | Foto: Michal Kamaryt

Premiér Vladimír Špidla ve sněmovně zároveň oznámil, že kabinet předloží návrh zákona o obecném referendu, který by občanům umožnil vyjádřit se i k návrhu ústavy EU. Zákonodárcům vláda přislíbila, že je bude pravidelně o jednáních nad zněním evropské ústavy informovat. "Na každé pravidelné schůzi Poslanecké sněmovny, ale i Senátu, budeme informovat o tom, jak probíhá mezivládní konference," ujišťuje ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Šéf klubu občanských demokratů Vlastimil Tlustý ale už slibům vlády nevěří. Především nechápe, proč kabinet nedal sněmovně záruku, kterou ODS požadovala, že jednání o ústavě nezhorší podmínky, za nichž naše země do EU vstupuje.

"To je podle mého názoru zpronevěření se přísaze poslance, protože my jsme tady v Poslanecké sněmovně přísahali, že budeme hájit zájmy občanů České republiky, a pokud vládní koalice odmítá přijmout to nejjednodušší usnesení, že bude usilovat o prosazování zájmů České republiky v jednání o tzv. evropské ústavě, tak po tomhletom už se obávám nedá věřit vůbec ničemu."

Ostrá slova na adresu vlády i současného návrhu evropské ústavy ve sněmovně zaznívala i od dalších poslanců Občanské demokratické strany. Podle stínového ministra zahraničí ODS Jana Zahradila je návrh ústavy špatný, protože mimo jiné omezuje suverenitu naší země a v některých ohledech zhoršuje postavení českého státu. "Obsah ústavní smlouvy je výrazným a viditelným posunem k nadnárodnímu principu oproti stávajícímu stavu, který je kodifikován smlouvou z Nice, tedy proti té Evropské unii, do které jsme v referendu odsouhlasili vstup. Je tedy dalším nepochybným omezením státní svrchovanosti České republiky."

Vládě Zahradil jménem ODS vzkázal, že pokud se z mezivládní konference vrátí jen s minimálními vyjednanými změnami, s podporou nejsilnější opoziční strany nebude moci počítat.

Obavy občanských demokratů ve sněmovně důrazně odmítl šéf naší diplomacie Cyril Svoboda: "Já si zkrátka nepřeju, abychom viděli Evropskou unii jako spiknutí proti České republice, jako spiknutí, podle kterého nám se bude dařit špatně, budeme dušeni, nebudeme mít naše práva, ztratíme naši identitu, suverenitu ... já nevím, co všechno ještě ztratíme - neztratil to nikdo v Evropské unii do dnešního dne a nevím, proč bychom se toho měli obávat my."

Premiér Vladimír Špidla na mimořádné schůzi sněmovny oznámil, že vláda předloží návrh zákona o obecném referendu, který by lidem umožnil i to, aby se vyjádřili k návrhu evropské ústavy. Z jeho vyjádření vyplynulo, že speciální zákon pouze pro referendum o evropské ústavě kabinet nepřipraví. Takový zvláštní zákon zatím parlament přijal pouze jednou a občané ČR na jeho základě rozhodli letos v červnu o vstupu země do EU. Zákon o obecném referendu by naopak umožnil pořádat všelidová hlasování o různých věcech.

Milada Richterová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme