Od čtvrtka do třetího stupně. Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření
Vláda jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření. Země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Skončí noční zákaz vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že se naplnila podmínka sedmi dní v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.
Ministr Blatný zopakoval, že ve vyšších stupních protiepidemického systému PES mají být opatření koordinována celostátně.
PŘEHLEDNĚ: PES ve čtvrtek klesne na stupeň 3. Podívejte se, jaké změny čekají restaurace či obchody
Číst článek
Index protiepidemického systému PES v neděli zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti.
„K současnému dni je osm krajů v rizikovém skóre číslo tři,“ infomoval ministr zdravotnictví.
Znamená to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku se bude moci scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončí i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstává.
Provozovny stravování budou otevřeny od 6.00 do 22.00 v omezeném režimu. „Budou pouze čtyři osoby u stolu, obsazenost restaurace bude maximálně 50 procent kapacity. Nelze být na stojáka,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Současně budou moci podniky opět otevřít v neděli.
Školy se na nový systém adaptují pomaleji, bude pro ně platit až od pondělí 7. prosince. „Od tohoto pondělí dochází k plné realizaci stupně čtyři. Protože by bylo nesmyslné od čtvrtka provést nějakou další změnu, tak pan ministr (Robert Plaga) předpokládá, že k tomu přechodu na číslo tři dochází nejdříve příští pondělí,“ řekl na tiskové konferenci Blatný.
Opatření pro sport
Od čtvrtka budou v provozu také fitness centra a posilovny. Budou fungovat ve stejném režimu, jaký je nastavený v obchodech – tedy jeden člověk na patnáct metrů čtverečních. „Skupinové fitness lekce budou v režimu 9+1,“ uvedl ministr Havlíček.
Všichni sportovci budou muset mít ve vnitřních prostorách nasazenou roušku. Výjimku budou mít pouze profesionální sportovci, kteří jsou pravidelně testování, komentoval ministr Blatný. „Všichni ostatní sportovci budou mít při tréninku i při zápase roušky. Právě hluboký výdech při fyzické aktivitě a další fyzické projevy těla jsou rizikové.“
O režimu zimních středisek ještě vláda definitivně nerozhodla. „Současně pracuje skupina ministerstva průmyslu a obchodu se sportovními agenturami a ministerstvem zdravotnictví se službami, které provozují skiareály. A na konci příštího týdne, doufám, budou mít k dispozici manuál zaměřený na lanovky - režim front pod lanovkami, půjčovny bot a tak dále. Manuál bude připravit a bude sledovat, jak se vyvíjí situace v Evropě, kde na to není jednotný názor,“ komentoval Havlíček.
Článek pokračuje pod online reportáží.
PES podle krajů
V sobotu testy potvrdily nákazu novým koronavirem u 2667 lidí, což je nejnižší hodnota za první víkendový den od 3. října.
Přestože se bodové skóre systému PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, pro jednotlivé kraje značně liší, opatření budou nadále platná pro celou zemi. Vyplývá to ze seznamu opatření pro jednotlivé stupně epidemické pohotovosti, kterou vypracovalo ministerstvo zdravotnictví.
Praha má nejlepší skóre PES, jiné kraje jsou i na hranici 5. stupně. Regionální opatření v plánu nejsou
Číst článek
Nejlépe je na tom se 42 body Praha, která se drží při dolním okraji prostředního z pěti pohotovostních stupňů. Šest krajů má index PES 57 bodů, což odpovídá celostátní hodnotě.
V Karlovarském kraji je index o dva body vyšší a Olomoucký a Pardubický kraj dosahují 62 bodů. Zbylé čtyři kraje mají 67 bodů. Hranicí pro sestoupení ze čtvrtého do třetího pohotovostního stupně je 60 bodů. Opatření ale musí být podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) dál platná pro celou zemi.
Ministr Blatný v sobotu zopakoval, že vláda rozhodne na základě údajů, které bude mít k nedělnímu ránu za sedm dní. Zmírnění opatření je možné vždy až po sedmi dnech, kdy se skóre drží v nižší úrovni. I kdyby vláda o uvolnění rozhodla, opatření by dál byla plošná pro celou zemi.
Bodový index protiepidemického systému PES se denně vypočítává podle vývoje podílu pozitivních testů za dva týdny, reprodukčního čísla, počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel a 100 tisíc seniorů za 14 dní.
Pokud se vypočítané číslo rizikového skóre dostane do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu protiepidemických opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Poté změnu vyhodnotí expertní tým ministerstva zdravotnictví a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit.
Podle ministra zdravotnictví nelze počítat s tím, že by se Česká republika do konce roku 2020 dostala do nižšího stupně rizika PES. „Je extrémně nepravděpodobné, že bychom se do konce roku dostali do stádia, které bude nižší, než číslo tři,“ míní Blatný.
Dosavadní vývoj
Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku prokazatelně infikovalo 518 649 lidí, z toho přes 183 500 od začátku listopadu. Přibližně 85 procent z nich už se uzdravilo, v současnosti je nemocných 68 268, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.
Denní nárůsty počtu nově prokázaných případů postupně klesají. V prvním listopadovém týdnu opakovaně přesáhly 10 tisíc, přičemž maximem bylo 15 725 případů 4. listopadu. V tomto týdnu je denní průměr 4391 potvrzených případů.
Politici i odborníci ale v minulých dnech mluvili o tom, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo.