V Česku přibylo v neděli 2832 případů nákazy koronavirem, skóre PES zůstává na 77 bodech
V neděli přibylo v Česku 2832 potvrzených případů koronaviru, to je o skoro 400 víc než před týdnem. Počet lidí s covidem v nemocnicích stoupl oproti předchozímu dni o 55 na 5553. Mírně se zvýšil i počet pacientů ve vážném stavu, kterých je podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví 1084.
Zdravotníci v zemi dosud aplikovali přes skoro 451 000 dávek vakcíny proti covidu, téměř 164 000 lidí dostalo už potřebnou druhou dávku. V neděli se podalo 2122 dávek vakcín, asi o tisícovku méně před týdnem. Z toho zhruba 1260 lidí dostalo závěrečnou dávku vakcíny.
Pře o nouzový stav v Česku: Veřejnost si odnese poučení, že se na stát nelze spoléhat, říká komentátor Hartman
Číst článek
Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v Česku propukla, se prokazatelně nakazilo přes 1,09 milionu lidí. Téměř 970 000 se mezitím vyléčilo, v souvislosti s nákazou zemřelo 18 250 lidí. Denně umírá v Česku s covidem přes sto lidí. Aktuálně je v zemi přes 103 000 nakažených.
Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) zůstává druhým dnem na 77 bodech, což odpovídá nejvyššímu stupni pohotovosti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie kleslo o zhruba dvě setiny na 1,03. V posledních dnech mírně, ale setrvale roste průměrný počet nově nakažených covidem-19 na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní, nyní je 966.
V Česku pokračuje nouzový stav, podle vlády jsou nemocnice na kraji svých kapacit a nepříznivá epidemická situace neumožňuje rozvolnění nynějších restrikcí.
Naprostá většina dosavadních omezení v zemi platí dál, rozšířila se zatím pouze otevírací doba úřadů a povolené jsou výdajová okénka knihoven. Stav nouze měl původně skončit o půlnoci na pondělí poté, co poslanci zamítli opakovanou žádost vlády o jeho další prodloužení. Někteří právníci i politici považují nedělní rozhodnutí kabinetu za protiústavní obcházení sněmovny.
Text pokračuje pod online reportáží.
Vývoj epidemie
Celkový počet provedených PCR testů se blíží pěti milionům, rychlejších, ale méně spolehlivých antigenních testů laboratoře dosud zpracovaly víc než dva miliony. Za neděli ministerstvo registruje zhruba 8000 PCR testů a víc než dvakrát tolik antigenních testů. Pozitivních bylo 32,8 procenta ze všech testů, v sobotu byl tento podíl 30,5 procenta a kolem 30 procent se pohyboval i v předchozích dnech. To podle odborníků znamená, že ve společnosti je stále vysoká virová nálož.
Babiš plánuje od čtvrtka zkušební testování žáků ve školách, do Rakouska nakonec neodletěl
Číst článek
Na začátku minulého týdne bylo hospitalizováno přes 6000 lidí s covidem, před měsícem jich bylo v nemocnicích o skoro dva tisíce víc než nyní. V sobotu se jejich počet snížil na necelých 5500, výrazně se ale nemění počet lidí vyžadujících intenzivní péči, speciální lůžka či přístroje. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají.
Volné kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19 v nemocnicích v Česku už od loňského podzimu navzdory občasným výkyvům postupně klesají. K dnešnímu ránu bylo podle dat ministerstva zdravotnictví volných 17 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP) a 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. V některých krajích je situace výrazně horší. Třeba v Praze a Karlovarském kraji je volných jen sedm procent lůžek na ARO a JIP.
Největší počet případů nákazy v republice za uplynulých sedm dní dál evidují na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Chebsku a Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tyto tři okresy vláda v pátek kvůli šíření nemoci uzavřela do karantény, cestovat do něj a z něj mohou lidé jen na základě několika určených výjimek, například za prací, do školy, na úřad či za lékařem.