Trest dopadl kolektivně jen na restaurace, stěžuje si asociace. ‚Podmínky nelze měnit ze dne na den‘

Porušení opatření má být potrestáno, místo toho platí kolektivní vina pro gastronomii. Pokud bude vláda takto měnit pravidla, už nikdo neotevře. V pondělí to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Uvolnění opatření by se na počtu nakažených podle dosavadních informací mělo projevovat zhruba za dva týdny. Současný stav tak nemůže být způsoben provozem stravovacích podniků, dodal.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osamocený zákazník restaurace na pražském Václavském náměstí

Osamocený zákazník restaurace na pražském Václavském náměstí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda v pondělí rozhodla, že restaurace, kluby a bary budou muset od středy místo dosavadních 22.00 zavírat už ve 20.00, včetně výdejních oken. Po celý den bude platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) byla zjištěna četná pochybení související se stravovacími podniky jako nedodržování stanovené zavírací doby či kapacitní limit. Veřejnosti byl znovu umožněn do restaurací přístup ve čtvrtek.

„Neviděli jsme žádnou statistiku, kolik z 35 tisíc restaurací opatření porušilo. Pokud se tak někde stalo, orgány mají činit, mají pravomoc provoz uzavřít. K dodržování restrikcí neustále vyzýváme,“ řekl Stárek.

Proč najednou poskočilo rizikové skóre PES? ‚Lidé se rozvolnili ještě před rozvolněním,‘ řekl epidemiolog

Číst článek

Uvolnění režimu se podle něj trefilo do Mikuláše, kdy lidé nedodržovali žádná vládní nařízení. Plná podle něj byla náměstí, ulice i veřejná doprava. Trest přitom podle něj padl pouze na restaurace.

Podmínky podle Stárka nelze měnit ze dne na den. Vláda by se měla řídit schváleným protiepidemickým systémem (PES). Upozornil, že stravovací provozy nejsou hlavním zdrojem šíření nákazy.

Restaurace musely z vládního nařízení být od 14. října do 2. prosince veřejnosti uzavřené. Občerstvení mohly prodávat jen přes výdejní okna.

Gastronomické odvětví podle výzkumné společnosti Nielsen každý den uzavření ztratilo na tržbách 414 milionů korun. Do konce roku by mohl být propad až 70 miliard korun.

Otevřeno přes zákaz

Pražský magistrát zaznamenal v podzimní vlně pandemie 60 případů otevřených provozoven v době mimo vládou stanovený čas. Týká se to například restaurací, stánkového prodeje, nehtových studií, provozoven otevřených v neděli a také otevřeného porno kina.

V minulém týdnu úředníci dostali oznámení kvůli restauraci Šeberák, která otevřela ještě před čtvrtečním rozvolněním pravidel. Na magistrát dorazilo také oznámení případu klubu v Anenské ulici, kde se uskutečnila party, u které zasahovali policisté. Magistrát řeší také několik případů, kdy pravidla porušili politici, kteří navštívili restaurace či pili alkohol na veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme