Okamura se kvůli vyřazení z přímé volby prezidenta obrátí na soud
Vyřazený uchazeč o prezidentský post, senátor Tomio Okamura podá zítra žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Ministerstvo vnitra podle něj při odečítání neplatných podpisů pod peticí za jeho kandidaturu fatálně chybovalo.
Okamurův tým přes víkend procházel podklady od ministerstva vnitra a údajně přišel na to, že úředníci vyřadili petenty, kteří místo trvalého bydliště uvedli přechodné.
To tedy podle něj znamená, že šlo o reálné podporovatele, které bylo možné ověřit přes jméno a příjmení a datum narození.
Situaci kolem vyřazení kandidátů z přímé volby prezidenta sleduje reportérka Martina Spěváčková
Za protiústavní a protizákonný pak Okamura považuje samotný výpočet chybných hlasů. Úředníci totiž zvolili přísnější metodu kontroly, když procento chybných podpisů sčítali a nikoliv průměrovali.
„Úmyslně použili metodiku, která kandidáty maximálně poškodila, navzdory jasnému znění důvodové zprávy k zákonu. Další nezvratný a nezpochybnitelný fakt je, že samotný prováděcí zákon je špatný a odporuje ústavě,“ prohlásil.
Ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych připustil, že zákon k přímé volbě prezidenta umožňuje dva výklady. Za použitou metodou si ale stojí. Způsob přepočtu ministerstvo prý avizovalo dlouho dopředu.
Žádost Bobošíkové je zbytečná, vnitro podpisy pod peticí přepočítávat nebude
Číst článek
Okamura následuje Vladimíra Dlouhého, který se pro žalobu rozhodl už v pátek. Další z odmítnutých kandidátů Jana Bobošíková zatím s tímto krokem počká, s vyřazením se ale také smířit nehodlá. Po ministerstvu chce, aby podle ní chybný výpočet co nejrychleji opravilo.
Vnitro to odmítlo s tím, že takovou možnost ze zákona ani nemá. „Není to šprajc ze strany ministerstva vnitra, není to tak, že bychom řekli, že jsme to jednou vydali, tak se o tom nechceme bavit, naopak si připravujeme všechny věci pro případné další úpravy, ale v tuto chvíli to může věcně změnit jen Nejvyšší správní soud,“ podotkl Henych.
Lhůta pro odvolání vyřazených uchazečů k Nejvyššímu správnímu soudu vyprší ve středu v 16 hodin. Soud má pak na rozhodnutí patnáctidenní lhůtu, takže verdikt by mohl být známý v polovině prosince.
Okamura po ministerském výpočtu tratil nejvíc, přišel o 26 tisíc podpisů z téměř 62 tisíc odevzdaných. Senátor dnes uvedl, že už chystá návrh novely ústavy i prováděcího zákona k přímé prezidentské volbě, která by nynější chyby odstranila.