Okamura napadne přímou volbu ve Štrasburku. Ústavní soud je prý podjatý
Vyřazený kandidát Tomio Okamura bude hledat spravedlnost u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Radiožurnálu to potvrdila jeho advokátka Klára Samková. Vyřazený prezidentský kandidát nevzdává ani svůj boj s Ústavním soudem, který zamítl jeho stížnost proti vyřazení z klání o Hrad a na právní úpravu přímé volby. Okamura soudce obvinil z podjatosti.
„S pravděpodobností blížící se jistotě využijeme naprosto všech prostředků proto, abychom se jednak dobrali svých práv, ale hlavně abychom na tu věc získali relevantní právní názory. To znamená, že ta stížnost bude podána,“ oznámila Okamurova advokátka Klára Samková. Naději, že se stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku uspěje, ale vidí jako velmi malou.
Vyřazený prezidentský kandidát Tomio Okamura se rozhodl napadnout prezidentské volby u evropských soudů poté, co se svou stížností neuspěl u Ústavního soudu České republiky.
„Ústavní soudci se zjevně rozhodli nenaštvat budoucího prezidenta, který sedm z nich bude letos znovu navrhovat na další desetileté období, a ani politiky, kteří je budou letos v senátu volit,“ reagoval Okamura na rozhodnutí Ústavního soudu, který dnes oficiálně zamítl jeho stížnost, a to včetně návrhů na změny v ústavě a prováděcím zákonu k přímé volbě.
Ústavní soud zamítl stížnost Tomia Okamury na přímou volbu prezidenta
Číst článek
Okamura se vyhlášení nezúčastnil. Podle něj se ústavní soudci rozhodovali tak, aby ve výsledku nenaštvali budoucího prezidenta České republiky, kterého si lidé v historicky první přímé volbě už zanedlouho zvolí.
Nový český prezident totiž bude účasten kompletní obměny složení Ústavního soudu. V současné chvíli je ústavních soudců už o dva méně, ještě tento měsíc navíc končí mandát Jiřímu Muchovi. Dalším sedmi soudcům včetně předsedy Pavla Rychetského skončí desetiletý mandát v průběhu letošního roku.
Odcházející prezident republiky Václav Klaus přitom zatím neřekl, zda se pokusí ještě před svým koncem na Hradě chybějící členy Ústavního soudu doplnit. Navržení sedmi nových soudců na místa těch, kterým končí mandát po 7. březnu 2013, už ale určitě zbyde na nového prezidenta.
Rychetský uznal mezeru v zákoně
Senátor Tomio Okamura zároveň tvrdí, že měl přes 50 tisíc podpisů nutných pro účast v prezidentské volbě. Po přepočítání neplatných hlasů se měl dostat pod tuto hranici. Ministerstvo vnitra teď prý ale přiznalo, že vyřazení podporovatelé existují.
„Ministerstvo vnitra nám na naši žádost odmítlo sdělit jména mých vyřazených petentů s tím, že jde o existující konkrétní osoby, na které se vztahuje zákon o ochraně osobních údajů,“ uvedl Okamura.
Podle Pavla Rychetského ale soud i přes dílčí výhrady k prováděcímu zákonu žádný zásah do Okamurovým základních práv nezjistil. Volby tak začnou podle současné právní úpravy. Propříště by se ale zákon změnit měl.
„Je zřejmé, že zákon o volbě prezidenta republiky obsahuje mezeru, která by mohla být dokonce hodnocena jako protiústavní,“ potvrdil Rychetský. Ústavní soudci doporučují, aby se podpisy podporovatelů do budoucna ověřovaly.
Soud už minulý týden smetl ze stolu Okamurův návrh na předběžné opatření s odkladem voleb. O celé stížnosti je rozhodnuto po 14 dnech od jejího podání.
Tomia Okamuru vyřadilo z přímé volby ministerstvo vnitra, které ho odmítlo zaregistrovat kvůli tomu, že po odečtení neplatných hlasů nepředložil 50 tisíc platných podpisů. Proti tomu si napřed stěžoval u Nejvyššího správního a pak i u Ústavního soudu. Ani jedna z těchto institucí Okamurovi ale zapravdu nedala.
První kolo prezidentské volby se tak uskuteční v řádném termínu 11. a 12. ledna 2013.