ODS musí projít očistou, myslí si o úbytku voličské přízně místopředseda Pospíšil
Občanští demokraté řeší, jak obnovit ztracenou důvěru veřejnosti. Například europoslanec Jan Zahradil navrhuje zaměřit se na evropskou problematiku. Místopředseda Jiří Pospíšil je zase přesvědčen, že ODS by se měla personálně obměnit, individuální selhání totiž poškozují práci zbylých členů.
„Já si myslím, že za nemalou část problémů si zkrátka můžeme sami, ale je třeba si uvědomit, že máme 20 tisíc členů a když určitý člen selže, tak to samozřejmě poškodí celou značku. Není to projevem kolektivní viny, ale v politice zkrátka existuje kolektivní vina,“ upozorňuje Pospíšil.
Zahradilem navrhovanou evropskou agendu považuje za důležité téma, na kterém ale nelze postavit kampaň pro volby do českého parlamentu. Pospíšil také neočekává příchod zachránce ODS, podle něj je přirozené, že popularita vládnoucí strany po několika letech klesá.
Místopředseda ODS a Poslanecké sněmovny Jiří Pospíšil a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček mluvili o klesající popularitě strany
„Pravice si musí projít katarzí, musí si projít tím, že po sedmi letech, kdy zde vládla, po sedmi letech intenzivního vládnutí, které bylo spojeno i s určitými řekněme problémy a skandály, bude asi spíše odsouzena k tomu být v opozici a bude se muset dát dohromady. To je běžný politický cyklus, že strany, které určitou dobu vládnou, tak zkrátka potom volby prohrají a v opozici se dávají dohromady, dochází k personální obměně, očistě idejí, programu,“ říká.
ODS už o víkendu odmítl pomoci někdejší předseda Václav Klaus. Nelíbí se mu totiž, že výkonná rada vyloučila ze strany poslance Jana Floriána a Tomáše Úlehlu, kteří odmítli hlasovat proti Rusnokově vládě, a lobbistu Tomáše Hrdličku. Ten prý v médiích pomlouval některé členy vedení.
Komentátor: Klaus si nevychoval silného nástupce
Na současném stavu ODS se ale podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka určitým způsobem podepsal právě sám zakladatel strany.
„Silná osobnost těžko připustí, ať chce, nebo nechce, aby vedle ní vyrůstaly nové osobnosti, jaksi aby je vychovala. To byl příklad i sociální demokracie. Vedle Václava Klause prostě nevyrostla v Občanské demokratické straně obdobná osobnost, jakou pro ně znamenal on. A strana od té doby, co se s ní Klaus rozešel, postupně ztrácí náboj a jakoby klesá,“ vysvětluje.
Občanští demokraté by se podle něj potřebovali především distancovat od členů, kteří straně dělají ostudu. „Jejich základním problémem bude obnovit důvěryhodnost strany, a to nedokáže pár jednotlivců v čele kandidátek,“ dodává Nováček.