Odbory neuspěly, zdravotníci dostanou od ledna přidáno jen pět procent

Zaměstnanci ve zdravotnictví dostanou od ledna přidáno pět procent. Odboráři tak neuspěli při dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD, když žádali růst platů o 10 procent. Nakonec přistoupili na srpnový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Podle něj stát málo platí za své pojištěnce, tedy důchodce, děti nebo matky na mateřské.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři z Madridské nemocnice Carlose III oznámili, že žena nakažená ebolou, kterou léčili, už virus nemá

Lékaři z Madridské nemocnice Carlose III oznámili, že žena nakažená ebolou, kterou léčili, už virus nemá | Zdroj: Reuters

Vyšší než pětiprocentní růst by podle Němečka ohrozil stabilitu systému zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že platba za státní pojištěnce se zvýšila pouze o 1,8 miliardy místo navrhovaných 4,2 miliardy korun, peníze chybějí.

Odboráři namítají, že pouze pětiprocentní navýšení může ohrozit chod českých nemocnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešní dohodě zdravotnických odborů a premiéra o růstu mezd mluvila Ivana Břeňková, místopředsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví

„Dohodli jsme se na pětiprocentním růstu platových tarifů pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví. Budeme dál jednat, aby se to týkalo například i obchodních společností, kde nejsou platy, ale mzdy,“ říká Ivana Břeňková, místopředsedkyně odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví.

„Ke kompromisu jsme nedošli. Došli jsme k tomu, že je třeba zachovat určitou bilanci ze zdravotního pojištění, ten systém nerozkolísat a neohrozit ho. Ale odbory samozřejmě požadují vyšší částku,“ uvádí Břeňková a pokračuje:

„Kompromis by byl přijatelný, kdybychom měli dobře personálně nastavené a vybavené nemocnice. Ale nemocnice dobře personálně vybavené nejsou. Chybí nám zdravotnický personál, lékaři jsou přetěžováni, mají velmi vysoký počet přesčasových hodin. Je třeba zaměstnance dobře ohodnotit, udržet je v nemocnicích, a nabrat nové.“

Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková upozornila, že kvůli odmítnutí požadavku odborů hrozí, že se tuzemské nemocnice vylidní.

Připomněla zvýšení platů zdravotních sester na Slovensku, které si od ledna polepší o 17 procent, tedy 200 až 300 eur měsíčně. Tím pádem podle ní slovenské sestry opustí české nemocnice a vrátí se do rodné země.

„Jejich základní plat bude podle toho zákona něco přes 19 tisíc korun, ale u nás je tarifní plat zdravotní sestry asi 18300 korun,“ uvedla.

Chybí 4 miliardy

Na desetiprocentní růst tarifů od ledna příštího roku by bylo třeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.

Předseda lékařských odborů Martin Engel řekl, že i navrhovaných 10 procent by bylo málo:

„Byl to jen startovací mechanismus, aby zdravotníci viděli zpětnou vazbu, že si někdo tu těžkou situaci uvědomuje. A v rámci finančních možností se hledá řešení. Ve chvíli, kdy si politici budou zvyšovat platy o 14 procent a soudcům o devět, a my jsme nebyli schopni pohnout s pětiprocentní hranicí, je mi smutno.“

Pracovníkům ve zdravotnictví byly navýšeny platové tarify o pět procent také od letošního ledna. Skutečné platy a mzdy v nemocnicích se v prvním pololetí letošního roku podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, meziročně zvýšily průměrně o šest procent. Lékaři si ve srovnání s loňskem polepšili o devět procent.

Navýšení platů i mezd se dotklo lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu. Celkový průměr se zvýšil ze 28734 korun v prvním pololetí 2014 na 30557 za prvních šest měsíců letošního roku.

U lékařů a zubních lékařů se zvedl z 57772 na 63028 korun. Všeobecné sestry a porodní asistentky si polepšily o šest procent, z 26527 na 28073 korun.

Lékařské odbory ovšem opakovaně připomínají, že v příjmech lékařů je zahrnuto velké množství přesčasových hodin.

ČTK, ČRo, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme