Odboráři pořádají happening před ministerstvem zdravotnictví
Na Palackého náměstí v Praze protestují odboráři proti reformám ministra Leoš Hegera, který dnes přinese další zákony k projednání poslancům. Na dopady chystaných změn na pacienty odboráři upozornili scénkami a pantomimou. Do protestu se zapojily také organizace handicapovaných, pacientů a seniorů.
Účastníků se sešly stovky, na transparentech mají nápisy „Chceme dostupné zdravotnictví“ nebo „Jak dosáhnu na nadstandard, pane ministře? Zn. Mám průměrný plat“. Scénky na pódiu předvedly, co čeká pacienty, až se péče rozdělí na standardní a nadstandardní.
Tekla při nich krev – tedy jen její náhražka, když inscenovali běžnou operaci žlučníku. Účastníci happeningu čekají na ministra Hegera, který má před ně předstoupit a reformní kroky obhajovat.
Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková a komentátor Petr Nováček v poledních Ozvěnách dne
„Máme na pódiu jedno standardní a jedno nadstandardní lůžko a tomu bude odpovídat personál a poskytovaná péče,“ popisovala přímo z Palackého náměstí místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.
„Nečekali jsme masovou účast, chtěli jsme jen jinou než protestní formou poukázat na to, jaká bude péče v oblasti standardu a nadstandardu a jak se vlastně české zdravotnictví má změnit,“ komentuje z místa předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula.
Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula telefonuje do Světa o jedné přímo z happeningu
„Myslíme si, že ta změna je nesmírně vážná a že dopady zejména na ty občany, kteří mají nižší příjmy, budou naprosto drastické,“ dodává.
Odbory se obávají, že na rozdělení péče doplatí chudší pacienti, navíc jim vadí, že zatím není stanoven přesný seznam nadstandardních výkonů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger pochyby odmítá.
„Jestliže se má zvyšovat DPH, bude ve zdravotnictví chybět 7 miliard. Je těžké věřit tomu, že by se ekonomicky náročnější péče, tedy nadstandard, nedotkla pacientů. Jsou to takzvaná „éčka“ a zatím jich je pět – lepší sádra, klouby, čočky, operace robotem, císařský řez. Ale my nevíme, kolik jich dohromady bude, jak to bude vypadat,“ upozorňuje Břeňková.
„Jednoznačně říkáme, že by nadstandardní péče stanovena být měla, zvláště v případě luxusních služeb. V tomto případě však jde o zadání takzvané ekonomické podmínky, která bude definovat, že ten, kdo nezaplatí, nebude mít takovouto péči,“ vysvětluje Středula.
Lidé však podle něho nemají takové znalosti, aby okamžitě posoudili, zda je péče standardní nebo není. „Tady jde o to, aby se zdravotní pojišťovny najedla a zaplatil to někdo jiný, než ti, kteří z toho systému kradou,“ tvrdí.
Zákon podle očekávání vrátí Senát
Podle ní se v Česku neřeší korupce nebo předražené zakázky, finance na zdravotnictví se nakonec vezmou z kapes pacientů. Odborům zároveň vadí, že s nimi autoři zákonů málo jednají.
„Měli jsme schůzku jen s náměstkem legislativy, kde jsme zdůrazňovali výhrady k zákonu o zdravotních službách, protože se nemůžeme shodnout na rozdílu pojmů služba a péče. Chceme ministerstvo vyzvat k jednání, ale to už bude o další vlně zákonů, která se na nás chystá,“ přiznává.
Odboráři chtějí podle Ivany Břeňkové dosáhnout toho, aby senátoři zákon vrátili do Sněmovny a aby neprošel konkrétně paragraf 13, který se týká standardu a nadstandardu. „Chceme, aby se připlácelo za služby – za lůžko, stravu, ale ne za péči. Chceme, aby měl každý pacient tu nejlepší péči,“ dodává.
Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček se domnívá, že odboráři protestem ničeho nedosáhnou. Předlohy zákonů jdou do Sněmovny a dá se očekávat, že jí projdou. Teprve Senát, jak se očekává, vrátí zákon s připomínkami.
„Poslanecká sněmovna však může buď přijmout všechny připomínky nebo je všechny odmítnout a prohlasovat původní variantu. A to podle mne udělá,“ upozorňuje Nováček na pouhé dvě možnosti poslanců.
Odbory podle Středuly další akce v plánu nemají, hodlají je uskutečnit až po vyhodnocení dalších kroků vlády a Poslanecké sněmovny.