Nový zákon by měl zlepšit postavení obětí trestných činů

V Česku lidé ročně oznámí 300 tisíc trestných činů. Podle sdružení Bílý kruh bezpečí ale stejný počet případů nikdo nenahlásí. Oběti si podle odborníků totiž nechávají své problémy pro sebe hlavně proto, že nevěří úřadům. Změnit postavení poškozených by měl nový zákon o obětech trestných činů. Normu nedávno podepsal prezident Václav Klaus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce v želízkách

Ruce v želízkách | Foto: Fotobanka stock.xchng

Šéfka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová vítá, že zákon pamatuje na všechny orgány a subjekty činné v trestním řízení:

„Základní principy, které tam byl stanoveny - chovat se k obětem s respektem a podpořit je v tom, aby využili svá základní práva, tak ty se vztahují na všechny. Na policisty, státní zástupce, soudce.“

Soudce Tomáš Durdil souhlasí. Věří, že zákon postavení oběti zlepší:

„Všechny subjekty, které vstupují do kontaktu s poškozeným, by měly postupovat tak, abychom se vyvarovali druhotné újmě. Tak abychom netraumatizovali poškozeného ještě podruhé v souvislosti s martýriem trestního řízení.“

Mimo jiné zákon zvyšuje částky peněžité pomoci obětem. Nově zavádí také osobu důvěrníka, který oběť doprovází například na polici nebo k soudu.

Alžběta Havlová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme