Nečas nechápe personální čistky na ministerstvu obrany, od Peake chce vysvětlení
Den po svém nástupu do funkce odvolala nová ministryně obrany Karolína Peake tři vysoké úředníky. V resortu skončil první náměstek Vlastimil Picek, šéf vyzbrojování Pavel Bulant i poradce František Šulc. Kroky ministryně se nelíbí opozici ani premiéru Petru Nečasovi. Ten ze summitu v Bruselu vzkázal, že bude chtít po návratu slyšet vysvětlení.
„Budu chtít s paní ministryní mluvit, budu chtít slyšet vysvětlení. Chci jednoznačně říct, že pan Picek byl člověk, který 25 sloužil naší zemi na různých pozicích. Je to velmi kvalitní, kompetentní odborník. Z tohoto pohledu krok paní ministryně příliš pochopitelný nevypadá,“ řekl Nečas.
Ministryně obrany je připravena premiéru Nečasovi personální změny vysvětlit. Jak potvrdila Radiožurnálu, sejde se s ním už v pátek, po jeho návratu z Bruselu.
„Řeknu mu, že jsem zastáncem civilního vedení ministerstva obrany. Civilní kontrolu armády považuji za něco, co jsme si vydobyli po listopadu 1989 a nehodlám na to rezignovat. Dělalo se mi to velmi těžce, s ohledem na armádního generála Picka. Nicméně jsem mu nabídla spolupráci v jiném formátu než v politické pozici prvního náměstka,“ uvedla Karolína Peake.
Peake odvolala vysoké úředníky na obraně. Tvrdila přitom, že personální změny nechystá
Číst článek
Nová ministryně obrany také oznámila, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní části ministerstva. V rámci tohoto kroku nebude Národní úřad pro vyzbrojování obsazen vojákem v činné službě.
Peake rovněž rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou považuje za nadbytečnou v situaci již existujícího Národního úřadu pro vyzbrojování.
Krok nové ministryně obrany velmi překvapil i prezidenta Václava Klause. Serveru Novinky.cz řekl, že Picka považoval za záruku kontinuity ve fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry z ODS.