Národní pouť k výročí svaté Ludmily pokračovala mší. Sloužil ji papežský legát a přímý potomek světice

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Tetín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní pouť na Tetín k výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily, 18. září 2021 v Tetíně. Vpravo na snímku je kardinál Dominik Duka.

Národní pouť na Tetín k výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily, 18. září 2021 v Tetíně. Vpravo na snímku je kardinál Dominik Duka. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. „Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá,“ dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Zbytek mše hovořil Schönborn německy, avšak za plynulého tlumočení. Zmínil svou matku, brněnskou rodačku, která se provdala v Praze a pak žila na Litoměřicku. Nyní je jí 101 let a podle legáta je skutečnou babičkou pro svá vnoučata. Právě nutnost předávání hodnot z generace na generaci zdůraznil. „Z toho žije víra,“ řekl legát. Zdůraznil důležitost prarodičů. Podle něj by svatý Václav nebyl tím, kým se stal, bez své babičky, svaté Ludmily.

Zakladatel Pražského hradu a otec svatého Václava. Vědci digitálně zrekonstruovali tváře Přemyslovců

Číst článek

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, v sobotu odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Sobotní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava v sobotu připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme