Napravíme EET i daně. KDU-ČSL nabízí alternativu pro voliče zklamané skandály, říká Jurečka

Zjednodušení daňového systému, větší zvýhodnění rodin s dětmi a zrušení elektronické evidence tržeb pro malé podnikatele. Lidovci a Starostové a nezávislí představili na úterní tiskové konferenci hlavní volební body. Proč chce KDU-ČSL nyní EET rušit, když byla ve vládě, která ji zaváděla? A nesnaží se před volbami tvářit, jako by byli opoziční stranou?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka

Marian Jurečka | Foto: Filip Jandourek
Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo je vítězem nedávné vládní krize? A jak bojovat se suchem? Odpovídá Marian Jurečka z KDU-ČSL

„Naší podmínkou pro zavedení EET bylo zpracování kvalitních analýz dopadů na jednotlivé podnikatelské sektory. Ministerstvo financí nějaké předkládalo, ale měli jsme pochybnosti o jejich relevanci. Proto jsme požadovali rozdělení na čtyři fáze, aby o posledních dvou rozhodovala až nová vláda," vysvětluje pro Český rozhlas Plus místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

EET samotná podle něj není špatný nápad. Podnikatelé z maloobchodu a pohostinství totiž měli problém s nekalou konkurencí těch, kteří nevydávali daňové doklady a vypláceli zaměstnance načerno. U některých podnikatelů ovšem EET neznamená lepší výběr daní, ale jen vyšší náklady.

„Vláda, které je (KDU-ČSL) součástí, pro zjednodušení daní neudělala nic, dokonce je ještě zkomplikovala. Zaváděla EET i pro malé podnikatele. Představitelé vládních stran chtějí sbírat body na nápravě toho, co sami způsobili, a dělají si z lidí legraci," říká předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Jurečka ale oponuje. „Předkládali jsme konkrétní pozměňovací návrhy do Poslanecké sněmovny, některé ale bohužel nepodpořila ani ODS a TOP 09," připomíná první místopředseda KDU-ČSL. Pokud by lidovci po volbách byli ve vládě, snažili by se změnu EET prosadit jako bod koaliční smlouvy.

Klidná vládní síla

Přestože je KDU-ČSL ve vládě, snaží se podle Jurečky ve spolupráci se Starosty nabídnout voličům alternativu. Oproti ostatním vládním stranám prý nabízejí politiky, kteří za sebou mají dobře odvedenou práci a žádné skandály.

Nabízí se tedy otázka, proč byli lidovci ve vládě s ČSSD a hnutím ANO? „Tehdy nebyla jiná alternativa a programově jsme se dokázali shodnout. To, jak se pak představitelé stran chovají, musí zhodnotit voliči. My jsme nebyli u schůzek Andreje Babiše s novináři, nevydávali korunové dluhopisy a naši ministři nemuseli být odvoláváni pro neschopnost. My jsme naopak na tyto problémy upozorňovali a snažili se je řešit," uzavírá Jurečka.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme