Na Ústavním soudu je další stížnost na Lisabonskou smlouvu
Senátoři hlavně z ODS předložili Ústavnímu soudu dlouho ohlášený návrh na další přezkoumání Lsabonské smlouvy. Ta má určit pravidla budoucího fungování Evrospké unie.
Podle kritiků to může ohrozit pozici a vliv České republiky v unii. Česko by navíc mohlo přijít o svého eurokomisaře. Vláda označila krok senátorů za posun směrem k dokončení ratifikace smlouvy. Návrh senátorů je namířen proti celé smlouvě.
Ústavní soud už loni na podzim zkoumal na popud Senátu pouze její nejkontroverznější pasáže. Čeští ústavní soudci tehdy nenašli jejich rozpor s českým ústavním pořádkem.
Podle jednoho z navrhovatelů, Jiří Oberfalzera je Lisabonská smlouva krokem k federaci. A jak řekl, v sázce je svrchovanost České republiky: "Jediné ohrožení je, že zbrkle a bezhlavě odevzdáme svoji svrchovanost a nastoupíme do Evropské unie nové podoby - a upozorňuji, že jsme členy Evropské unie, čili do Evropské unie nové podoby, a to bude Unie, kde budeme v podstatě řízeni nějakou většinou ostatních zemí.
O ústavní stížnosti diskutují senátor J. Kubera a analytik bruselského Centra pro evropskou politiku P. Telička
"Čili se zcela jistě dříve nebo později setkáme se situací, že budeme muset dělat v některých oblastech to, co nechceme, míní Oberfalzer."
Stížnost dostane přednost
Ústavní soud projedná senátorský návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy přednostně. Předseda soudu Pavel Rychetský svolal plénum soudu tři hodiny po podání návrhu. Soudci se shodli, že s projednáním návrhu nebudou otálet.
Termín, kdy přesně bude návrh projednán, podle mluvčího soudu Tomáše Langáška zatím není jasný. Soudci si prý ale uvědomují, že jejich kroky v souvislosti s návrhem sleduje "celá Evropa".
Reakce se liší
Krok senátorů vyvolal na politické scéně odlišné reakce. Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem v Bruselu a ještě před podáním senátorů prohlásil, že spojí svou politickou kariéru právě s osudem smlouvy.
V případě neplatnosti Lisabonské smlouvy ještě v době tvoření komise - tedy na konci října, se bude nová unijní exekutiva sestavovat na základě dosud platné smlouvy z Nice. Podle ní má být počet komisařů nižší než počet členských států. Česko by se podle Topolánka dostalo do nevýhodné pozice, pokud by po případném kladném výsledku referenda v Irsku, bylo poslední překážkou přijetí smlouvy
Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek označil situaci s ratifikací smlouvy vážnou.
Jeden z předkladatelů stížnosti, senátor Jaroslav Kubera v Radiofóru zdůraznil, že stížnost má dvě roviny: právní a politickou. Odmítl jakékoli výhrůžky a zdůraznil právo stížnost podat. Bývalý český eurokomisař, analytik bruselského Centra pro evropskou politiku Pavel Telička naopak připustil, že v případě odmítnutí Lisabonské smlouvy se může počet eurokomisařů snížit.
Vysoký představitel Evropské unie Javier Solana a francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche dnes řekli, že nevěří v dlouhé české blokování ratifikace Lisabonské smlouvy. Informovala o tom agentura AFP v souvislosti s novou žádostí skupiny českých senátorů.