Ministři Věcí veřejných odcházejí z vlády, Nečasovi dali ultimátum

Grémium Věcí veřejných vyzvalo ministry své strany, aby podali k 1. květnu demisi. Předat ji chtějí už na zítřejším jednání vlády. Přesto však chtějí s dalšími vládními stranami a premiérem Petrem Nečasem jednat o podmínkách, za nichž by se ministři Věcí veřejných do vlády vrátili. Nejmenší vládní strana podmiňuje pokračování vlády především změnou koaliční smlouvy, Nečasovi na splnění podmínek dala čas do 26. dubna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda strany Radek John hovoří s novináři v průběhu jednání grémia Věcí veřejných

Předseda strany Radek John hovoří s novináři v průběhu jednání grémia Věcí veřejných | Zdroj: ČTK

K odchodu z vlády vyzval své kolegy místopředseda VV Tomáš Jarolím. Reagoval tak na zveřejnění nahrávky, podle které se údajně chystal vnitrostranický puč. Údajně ho domlouvala poslankyně a bývalá šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí spolu s ODS a TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky jednání VV shrnuje reportérka Martina Spěváčková. Okomentoval je šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Grémium VV vyzvalo premiéra Petra Nečase, aby do 26. dubna předložil koaličním partnerům návrh konkrétních kroků, které mají „pomoci vládě obnovit ztracenou důvěru“. Chtějí například vyřešení kauzy Lesů ČR, krize na Státním zastupitelství nebo problémů se systémem vydávání sociálních dávek.

Pokud takové kroky Petr Nečas do daného termínu předloží a navrhne, VV nevylučují, že by se do kabinetu vrátily nebo by ho v parlamentu alespoň podporovaly.

Podle poslance VV Petra Skokana by se dokonce mohli do vlády vrátit ti samí ministři, kteří v ní nyní působí. Premiér by je však musel znovu nominovat a vláda by opět musela požádat o důvěru.

ODCHÁZEJÍCÍ MINISTŘI ZA VV
• Karolína Peake – místopředsedkyně vlády, předsedkyně Legislativní rady vlády a Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí
• Pavel Dobeš – ministr dopravy
• Kamil Jankovský – ministr pro místní rozvoj

„Předloží-li premiér Petr Nečas návrh opatření do 26. dubna a posléze navrhne takové složení své vlády, které se může ucházet o důvěru občanů, považujeme za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce, že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry,“ uvedl předseda VV Radek John.

„Plně respektuji rozhodnutí stranického grémia a zítra podám demisi do rukou premiéra. Dáváme demisi k 1. květnu, nyní máme ještě nějakou dobu na jednání, nicméně myslíme to s demisí vážně,“ tvrdí vicepremiérka Karolína Peake.

VV tvrdí, že ministry stahují z vlády kvůli tomu, že krize důvěry mezi koaličními partnery způsobuje i to, že občané jsou znechuceni politikou a že většina lidí vládě nevěří.

Koaliční strany: Vydírat se nenecháme

Premiér a předseda ODS Petr Nečas považuje požadavky Věcí veřejných za vydírání a ultimátum. VV podle něj nic nenavrhují, jen stále něco požadují. Předčasné volby ale nepokládá za šťastné řešení. Pokud by se však vláda rozpadla, měly by podle něj být vyhlášeny co nejrychleji.

„Očekávám, že mi své stanovisko sdělí představitelé Věcí veřejných osobně, a ne v podobě mediálních vzkazů. Chci také říci, že Občanská demokratická stran bude postupovat koordinovaně s těmi koaličními partnery, kteří respektují koaliční smlouvu, tedy s TOP 09. V případě, že vývoj povede k rozpadu vlády, nebojím se ani rychlých předčasných voleb a považuji to za nejzodpovědnější postup,“ zdůraznil premiér.

Prohlášení o demisi ministrů za VV a pomínky pro jejich návrat ostře kritizoval také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde o nepřijatelné vydírání, na které jeho strana nepřistoupí. Další postup chce koordinovat jen s ODS. Sám jako nejlepší řešení vidí dohodu na co nejrychlejším termínu předčasných voleb.

„Pokud ministři za VV podají demisi, tak ať jdou, kam chtějí. My pod tlakem demise s nimi jednat nebudeme. Jsme připraveni vést seriózní politické rozhovory se seriózními partnery, to znamená koordinovat další postup s koaličním partnerem ODS. Mně osobně se jako nejpoctivější východisko zdá co nejrychlejší termín předčasných voleb,“ uvedl Kalousek.

Premiér Petr Nečas označil požadavky VV za vydírání a ultimáta | Foto: ČTK

„Termín předčasných voleb je samozřejmě nepříjemný v současné situaci. Ale je pořád příjemnější, než prodlužování agonie. A jeden pozitivní efekt přece jenom má – co nejdřív a navždy zmizí z české politické scény něco tak slizkého a odporného, jako jsou Věci veřejné,“ dodal místopředseda TOP 09.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka se jeho strana revizi koaliční smlouvy nebrání. Nemá prý ale žádné informace o tom, co vlastně VV chtějí – zda jim jde o změnu programu nebo o výměnu na ministerských postech.

Gazdík však pokládá poslední krok VV především za pokus zakrýt informace o problematickém financování této politické strany. „Financování VV rozhodně není transparentní, mají naprosto nejasného sponzora odněkud z Panamy. Místo aby VV situaci uklidňovaly, tak ji dále eskalují. Je to bohužel smutné, nicméně je to jejich právo,“ uvedl Gazdík.

Podle nejsilnější opoziční strany budou dělat Věci veřejné vše pro to, aby o své posty nepřišly. „Ty tanečky jsou směšné, protože VV se celou dobu na vládní politice podílely. Je jasné, že jim jde o přežití, každý den dobrý. Nové volby nechtějí, takže je z hlediska vládní politiky jedno, jestli tam VV budou, nebo ne. Nepochybně budou podporovat tu vládu dále, aby setrvala,“ míní místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

Komentátor: Kalousek zúžil premiérovi prostor

Okamžitá a nekompromisní reakce místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska zužuje premiéru Petru Nečasovi v nynější situaci manévrovací prostor, soudí komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti, které v nynější situaci má premiér Nečas, rozebral ve Večerním Radiožurnálu komentátor ČRo Petr Nováček

„Já si dovedu představit, že premiér je v těžké situaci, protože by jistě hledal východisko, pokud by bylo vůbec přijatelné, aby se s VV dohodl na nějakém modu vivendi a ta vláda neskončila. Ale tím, že Kalousek řekl to, co řekl, tak Nečas má mnohem menší možnost Věcem veřejným případně trochu ustoupit."

„Vývoj bude takový, že jistě budou diskrétní koaliční pokusy, jak to všechno dát dohromady a jak VV zpacifikovat. Protože pád vlády, to není zas taková legrace, a vyřešit situaci, která by nastala pak, je ještě menší legrace. Ale možná, že se to nepovede, protože Věci veřejné jsou nevyzpytatelný koaliční partner a jednání s nimi bývají velmi obtížná," poznamenal Nováček.

ČRo 1 - Radiožurnál, Lucie Husárová 1, Marika Táborská, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme