Čekám na výměnu slinivky i srdce, tvrdil omilostněný podnikatel. V žádném registru ale nefiguruje

V kauze kontroverzní milosti přibyly nové pochybnosti: prezidentem omilostněný podnikatel Pavel Podroužek ve své výpovědi tvrdil, že je zařazen do programu na výměnu hned dvou životně důležitých orgánů. Jak nyní zjistil server iROZHLAS.cz, v transplantačních registrech ale vůbec nefiguruje. „Já jsem nikde u soudu nic takového netvrdil,“ obrátil Podroužek při konfrontaci. Soudní listiny ale dokládají opak.

Exkluzivně Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Podroužek a Miloš Zeman

Na argument, že je jeho tvrzení o transplantaci zaznamenané v rozsudku, podnikatel Pavel Podroužek reagovat nechtěl. „Dívejte se, já se k ničemu vyjadřovat nebudu. Na shledanou,“ spěšně se rozloučil a položil telefon | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Za trestný čin řízení pod vlivem návykové látky už byl Pavel Podroužek v minulosti jednou odsouzen. Přesto ho policisté 26. září 2018 chytili podnapilého za volantem znovu, dechová zkouška ukázala 2,6 promile alkoholu v krvi.

Před soudem pak podnikatel vypověděl, že se ten den dozvěděl špatné zprávy o svém zdravotním stavu a že mu zbývá pouze „nějaký rok a půl“ na dořešení veškerých záležitostí.

„Byla to rána, ale nějakým způsobem jsem se zařídil. Jsem zařazen do programu výměny slinivky, tak i na výměnu srdce,“ tvrdil ve své výpovědi podle rozsudku Okresního soudu v Olomouci z loňského března.

Část rozsudku olomouckého okresního soudu z 9. března 2020 | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

A tento příběh zohlednil i prezident Miloš Zeman, když mu v polovině září udělil milost. „Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ napsal v tiskové zprávě prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jenže podle zjištění serveru iROZHLAS.cz omilostněný Podroužek nefiguroval na čekací listině ani v jednom ze zdravotnických zařízení, která v Česku tyto dva životně důležité orgány transplantují.

Zeman v den hospitalizace omilostnil podnikatele. Má být těžce nemocný, přesto rozvíjí byznys i v Karibiku

Číst článek

Srdce totiž „mění“ pouze brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační medicíny a pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ani v jednom však Podroužka zdravotnické registry nezachytily. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdili vysoce postavení pracovníci v obou centrech. Vzhledem k povaze věci si však nepřejí být jmenováni.

„Nemá u nás žádný záznam v systému, vůbec toho člověka neznám,“ řekl k Podroužkovi zdroj z brněnské nemocnice. Olomouckého podnikatele přitom hledal v systému podle jména i rodného čísla.

Stejný výsledek ukázal i počítač v pražském IKEM. A to i v případě slinivky, kterou lékaři z institutu transplantují jako jediní. „Nikdo toho jména u nás není, není vůbec v systému,“ uvedl vysoce postavený zaměstnanec.

‚Nic jsem netvrdil‘

Zjištění nechtěl olomoucký podnikatel nejprve vůbec komentovat. „Bohužel, nebudu se k ničemu vyjadřovat. Děkuji,“ odvětil po prvotní otázce.

Zemanovu milost zkoumá policie. ‚Hledáte jen klacek na nemocného prezidenta,‘ říká ministryně Benešová

Číst článek

Pak si ale přece jen vyslechl dotaz. Proč tvrdil, že je v transplantačním programu, když v žádném takovém není? „Já jsem nikde u soudu nic takového netvrdil,“ odpověděl.

Na argument, že je to zaznamenané v rozsudku, ale už reagovat nechtěl. „Dívejte se, já se k ničemu vyjadřovat nebudu. Na shledanou,“ spěšně se rozloučil a položil telefon.

Sdílný nebyl ani jeho advokát Jiří Mach. Nechtěl dokonce odpovědět ani na otázku, zda Podroužka v „alkoholové“ aféře zastupoval, jak stojí ve verdiktu olomouckého okresního soudu z loňského října, který získal Radiožurnál a iROZHLAS.cz s pomocí zákona svobodném přístupu k informacím.

„Já nesmím poskytovat ani takovéhle informace, jo? Je mi líto. Mějte se hezky. Na shledanou,“ řekl a zavěsil.

Zpráva praktické lékařky

Soud nakonec Podroužkovi za řízení v opilosti udělil půlroční podmínku. S tou se ale v tu dobu již vážně nemocný podnikatel nechtěl smířit, dokonce se dovolal až k Nejvyššímu soudu, který mu však nevyhověl a dovolání zamítl.

Trest olomouckému byznysmenovi zrušil až prezident Miloš Zeman milostí ze 14. září a zároveň zastavil jeho trestní stíhání za krácení daní s téměř desetimilionovou škodou. Zákaz řízení mu ale ponechal.

Video zachycuje pouze část rozhovoru s podnikatelem Podroužkem.

Právě problémy se srdcem a slinivkou zmiňovala i praktická lékařka, jejíž zprávu Podroužek doplnil k žádosti o milost. A prezidentská kancelář i ministerstvo spravedlnosti na jejím základě o omilostnění rozhodovaly.

„Lékařská zpráva je doplněna o stanovisko, že obviněný je osobou trpící závažným a nevyléčitelným onemocněním a dále že prognóza délky života je nepříznivá,“ píše se v dokumentu ministerstva spravedlnosti, který shrnuje základní informace o Podroužkově zdraví a server iROZHLAS.cz ho získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Podnikání i v Karibiku

Jak jde zdravotní stav dohromady s Podroužkovým rozsáhlým podnikáním, není jasné. Ačkoliv má být velmi vážně nemocný, nebránilo mu to, aby se deset dní po udělení milosti nechal zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank.

Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice. I za tuto dominikánskou „matku“ sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná. Z notářského zápisu uloženého ve sbírce listin dokonce vyplývá, že v dubnu 2019 navštívil daňový ráj osobně, aby firmu zapsal do tamního rejstříku.

Firma v Dominikánské republice ale není jediná, kde se Podroužek v posledních třech letech angažoval. Působí v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v Brně, Praze a Olomouci. V mezidobí se stal ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.

Babiš dostal dopis k Podroužkovi už 7. září, Zeman milost podepsal o dva dny později, ukazují listiny

Číst článek

Prezident Miloš Zeman podle dokumentů podepsal milost pro Podroužka 9. září, oficiálně ji pak oznámil o pět dní později. Tedy v době, kdy kolem jedenácté hodiny dopoledne přijel do Ústřední vojenské nemocnice a zůstal tam osm nocí. Jeho stav i důvod hospitalizace byl v té době opředen nepravdivými informacemi.

Omilostněním podnikatele se už minulý týden začala zabývat policie, jak Radiožurnálu potvrdily dva důvěryhodné zdroje.

Případ chtěl prošetřit i premiér Andrej Babiš (ANO). „Pokud byly v daném případě předloženy nepravdivé lékařské zprávy, měla by prezidentská kancelář nebo ministerstvo učinit patřičné právní kroky,“ napsal premiér.

Ministerstvo spravedlnosti ale věc dál řešit nebude. „Milost byla udělena, tak co bych měla kontrolovat? Prezidenta?“ odvětila minulý týden na dotaz serveru iROZHLAS.cz šéfka resortu Marie Benešová (za ANO).

Hrad na dotazy ohledně nesrovnalostí v lékařských zprávách i Podroužkových výpovědích do vydání článku neodpověděl.

Podroužkova výpověď

Podroužek u soudu vysvětloval své řízení v opilosti tím, že se ten den dozvěděl špatné zprávy od lékařů. Na šestou měl ale domluvenou schůzku s klientem ve Šternberku. 

„Klient to nakonec odvolal. Já jsem se vypravil na šestou do Šternberka, bylo to půl hodiny, v hlavě jsem měl miliony věci, těsně nebo během cesty jsem se dozvěděl, že to klient ruší a rozhodl jsem se, že navštívím svou sestru, ke které jsem pak taky nejel,“ řekl. 

Místo toho se zastavil na benzínové stanici. „Chtěl jsem se dát do kupy, jak jsem měl nervy a to všechno, tak jsem se prostě napil z láhve, kterou jsem tam měl, byla to Ballantinka. Nevím, jak dlouho jsem tam stál na tom parkovišti u benzínky, to nejsem schopen říct. Pak jsem se rozjel směrem na Šternberk, cítil jsem se úplně v pohodě, co se týká jízdy, nepociťoval jsem to na sobě,“ vypověděl. 

Jeho špatné řidičské reakce podle něj pocházely z toho, že Šternberk nezná. Za sestrou ale pak podle svých slov stejně nejel, protože se styděl, že se napil. Místo toho zastavil částečně na chodníku a na okénko mu zaklepali policisté. V dechové zkoušce pak nadýchal 2,6 promile. 

Kamerový záznam Podroužkovy jízdy navíc ukazoval, že jeho řízení „v pohodě“ nebylo. „Je zde zachycena i rychlost jízdy, která dosahuje 17 kilometrů za hodinu v městském provozu, zachycuje způsob jízdy, najetí na chodník při odbočování, nejistou a pomalou jízda při odbočování, jízda v protisměru,“ stojí v části rozsudku, která se kamerovým záznamům věnuje. 

A pokračuje výčtem dalších pochybení:  „Těsné minutí vozidel zaparkovaných po pravé straně komunikace i protijedoucího vozidla, zastavení šikmo částí vozidla na chodníku, částí vozidla na pozemní komunikaci, následně projíždějící auta zpomalující a vyhýbající se vozidlu obžalovaného.“

Martin Štorkán, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme