Milada Horáková v noci ožila na sídle KSČM. Promítání záběrů přihlížely desítky lidí

Památku justiční vraždy Milady Horákové připomnělo promítání na sídlo KSČM v centru Prahy. Archivní záběry ze soudního procesu ozářily fasádu budovy krátce před půlnocí a měly by podle vyjádření organizátorů běžet až do rozbřesku, tedy přibližně do sobotní půl šesté ráno. Pietní akce krátce po začátku přihlíželo pár desítek lidí.

Praha (Aktualizováno: 8:17 27. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce v až nezvykle potemnělé ulici Politických vězňů, nedaleko Václavského náměstí, na budově Ústředního výboru KSČM krásně vynikla. Organizátoři ostrého obrazu dosáhli pomocí „nejkvalitnějšího outdoorového projektoru na trhu,“ jak přístroj sám autor akce Jaroslav Kysilko pro iROZHLAS.cz nazval.

Památku Milady Horákové připomene i promítání na budově KSČM. ‚Nedostatek znalostí,‘ reaguje Filip

Číst článek

Dopravě ani pohybu po ulici pietní akce nebránila, projektor organizátoři umístili do osobního auta zaparkovaného přes ulici od sídla komunistické strany. Kromě krátké smyčky archivních záběrů ze soudního procesu, zdobilo budovu i heslo Zavražděna komunisty, které v souvislosti se 70letým výročím popravy Milady Horákové v rámci připomínkové kampaně zpopularizovalo občanské sdružení Dekomunizace.

Začátek akce po půlnoci probíhal komorně za přítomnosti asi dvou desítek lidí, kteří pokojně sledovali projekci. Akce tak oplývala vskutku pietní atmosférou, až kontrastní k rušným ulicím okolního centra Prahy, které brázdily skupinky studentů, slavící konec školního roku a rostoucí počet bavících se cizinců. 

Bez povolení

„Na budovu sídla Komunistické strany Čech a Moravy v ulici Politických vězňů v Praze bude tuto sobotu v brzkých ranních hodinách promítnut portrét Milady Horákové jako připomínka faktu, že byla komunisty zavražděna. Projekce bude probíhat v době, kdy se Milada Horáková připravovala na vynesený rozsudek smrti, psala poslední dopis svým nejbližším, a symbolicky také v čase, kdy byla komunisty brutálním způsobem oběšena.“ Tak popsali autoři v pátek spontánní akci.

Ta proběhla kvůli časové tísni bez povolení úřadů, autory totiž projekt promítání archivních záběrů na budovu KSČM napadl jen dva dny před realizací. Na místě konání akce ale v sobotu po půlnoci žádné problémy nenastaly a hlídka policie, přítomná na místě, tak neměla nutnost cokoli řešit.

Celý projekt financuje ze dvou třetin autor akce Jaroslav Kysilko sám a zbytek přidali dárci. „Náklady nejsou v tuhle chvíli ještě přesné, ale je to zhruba 30 000 korun,“ řekl serveru iROZHLAS.cz v pátek a na místě částku potvrdil novinářům. Kysilko již dříve prohlásil, že akci nepořádá pod hlavičkou žádného občanského hnutí ani politické strany, jde o aktivitu fyzické osoby. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip se pro iROZHLAS.cz vyjádřil k akci. Podle svých slov ji nechápe, ale proti jejímu konání nehodlá podniknout žádné kroky. „Komunistická strana Čech a Moravy existuje od března 1990 a je to pravděpodobně nedostatek znalostí, že obviňují KSČM z něčeho, co nemohla nikdy spáchat,“ prohlásil.

Ondřej Zlámal, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme