Omyl s metadonem na Pankráci. Státní zástupce chce pro inspektora vězeňské služby rok vězení
Případ údajně nesprávného podání metadonu v pankrácké věznici se blíží ke konci. V procesu s inspektorem vězeňské služby Michalem Šolcem zazněly u Obvodního soudu pro Prahu 4 závěrečné řeči. Státní zástupce požaduje pro Šolce za údajné porušení povinnosti trest v polovině zákonné sazby, tedy jeden rok vězení. Rozsudek vynese soud 1. srpna. Na Pankráci před dvěma lety zemřel na předávkování metadonem třicetiletý vězeň.
Inspektor vězeňské služby Michal Šolc měl podle státního zástupce chybné vydání syntetického opiátu používaného k léčbě těžkých drogových závislostí nahlásit svému nadřízenému, což ale neučinil.
'Čtyři miliony jsou střípek lidského života.' Babička vězně předávkovaného metadonem chce odškodné
Číst článek
Šolcův advokát v závěrečné řeči navrhl svého klienta obžaloby zprostit, jeho jednání podle něho nenaplňuje podstatu trestného činu.
Poukazoval mimo jiné na spoluzavinění ze strany dalších osob, zejména pak zdravotní sestry, která poškozenému metadon vydala a následně obžalovaného ujišťovala, že se vězni „nemůže nic stát“.
Obhájce podíl viny připisuje také poškozenému, který si metadon sám vyžádal a využil přitom toho, že měl shodné příjmení s jiným odsouzeným, který se léčil ze závislosti.
Otrava metadonem vyvolala otok mozku
Vše se odehrálo 25. prosince 2016. Poškozený třicetiletý vězeň zemřel kolem osmé hodiny večer poté, co u něj otrava metadonem vyvolala otok mozku a selhání dýchací soustavy. V té chvíli už třicetiletý Šolc ve službě nebyl, podle obžaloby však pochybil také v tom, že o událostech neinformoval kolegy při střídání směn.
Obžalovaný praporčík nicméně po odhalení záměny vězňů nařídil dozorcům častější kontroly poškozeného a podle svého obhájce neměl až do konce služby jakékoli informace, které by jej měly nutit k přijetí mimořádných opatření.
„Zdravotní sestra přesvědčila příslušníky vězeňské služby o tom, že poškozenému se nic nestane, že se z toho vyspí. Ona měla vědět, jaké následky může metadon na poškozeného mít,“ řekl Šolcův advokát.
Zdravotní sestra dostala roční podmínku
Zdravotní sestru inspekce bezpečnostních sborů v případu rovněž obvinila. Státní zástupce ale na ženu obžalobu nepodal a loni s ní uzavřel dohodu o vině a trestu, v níž žena přijala uložení roční podmínky.
Obžaloba však má za to, že Šolc se neměl s pouhým vyjádřením sestry spokojit a měl se situací nakládat jako s mimořádnou událostí. Státní zástupce proto navrhl roční odnětí svobody a také zákaz výkonu činnosti při horní hranici zákonné sazby. Právní zástupce babičky poškozeného pak požaduje jako náhradu nemajetkové újmy čtyři miliony korun.
Obvodní soud pro Prahu 4 o případu rozhodne příští středu. Už loni přitom soud záležitost vyhodnotil jako pouhé kázeňské provinění. Městský soud ale po odvolání státního zástupce rozsudek zrušil, proti následnému trestnímu příkazu o půlroční podmínce si zase podal odpor Šolc a na řadu tak přišlo veřejné hlavní líčení.