Ministr Metnar přezkoumá rozhodnutí, na jehož základě má Eduard Stehlík odejít do civilu
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zváží budoucnost ředitele odboru válečných veteránů Eduarda Stehlíka, který by měl v armádě do konce roku skončit. Na středečním jednání sněmovního výboru pro obranu nevyloučil revizi návrhu. Rozhodnout chce brzy. Výbor mu ve středu doporučil, aby vedení odboru neměnil. Poslanci také nechtějí, aby ředitel odboru byl na rozdíl od současnosti civilista, s čímž zatím ministerstvo počítá.
Stehlíkovi ke konci roku končí vojenský závazek, ministerstvo mu jej nechtělo prodloužit. Na jeho podporu vystoupilo v minulých dnech několik politiků včetně premiéra Andreje Babiše (ANO), který uvedl na twitteru, že šéfa resortu obrany Lubomíra Metnara „požádá, aby toto nerozumné rozhodnutí změnil.“
Souhlas. Požádám ministra @Lubomír Metnar, aby toto nerozumné rozhodnutí změnil.
17:16 – 09. 11. 2019
Premiér reagoval na příspěvek poslance Patrika Nachera (za ANO), který na twitteru uvedl: „Tak tohle fakt nepochopím. Eduard Stehlík je pojem, uznávaný historik a takovými kroky naše armáda a ministerstvo obrany tak maximálně ztrácí kredit.“
Tak tohle fakt nepochopím. Eduard Stehlík je pojem, uznávaný historik a takovými kroky naše armáda a ministerstvo obrany tak maximálně ztrácí kredit...
euro.cz/udalosti/konec…
09:05 – 09. 11. 2019
Zcivilnění postu ředitele
Změny ve vedení odboru by podle návrhu ministerstva měly nastat od začátku ledna. Kromě takzvaného zcivilnění postu ředitele chce obrana snížit počet oddělení ze tří na dva. O návrhu bude rozhodovat vláda při schvalování takzvané systemizace služebních a pracovních míst, tedy úpravě počtu a umístění státních zaměstnanců.
Armáda neprodlouží historikovi Stehlíkovi kontrakt. Babiš s tím nesouhlasí a chce rozhodnutí změnit
Číst článek
Metnar na středečním jednání výboru řekl, že řešení Stehlíkovy budoucnosti převzal a ještě definitivně nerozhodl. Poslancům, kteří se většinově v diskusi stavěli za Stehlíkovo setrvání, řekl, že si jejich názory rád vyslechne a možná budou vodítkem k jeho rozhodnutí.
Stehlík stojí v čele odboru od roku 2014. Minulý týden řekl, že mu neprodloužili závazek, a na konci roku proto skončí. Po přesunu funkce ředitele do civilní tabulky se může přihlásit do nového výběrového řízení. To nepředpokládá, protože je přesvědčen, že v čele odboru má být voják. Uniforma mu podle něj otevírá lepší možnosti při jednání s vojáky.
Inspirace u policie
Metnar označil Stehlíka za výborného historika. Motivace ke změně podle něj vycházela ze zkušeností například policie, kde podobnou pozici také zastává civilista.
Potvrzeno: ministerstvo obrany koupí od USA vrtulníky Viper a Venom za 14,6 miliardy korun
Číst článek
Otázka vedení odboru na výboru vyvolal živou diskusi. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) se vyslovila pro to, aby odbor vedl voják. Odmítla srovnání se zkušenostmi s policií. Opoziční poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) poznamenal, že Stehlíkovým odchodem by armáda ztratila jednu ze zásadních tváří, jež pomohla její popularizaci.
Podle poslance Radovana Vícha (SPD) Stehlík za dobu svého působení v čele odboru dosáhl stropu své odbornosti a měl by být povýšen, najde-li pro něj armáda místo. Na jeho místo by měli přijít noví plukovníci.
Poslankyně a bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) navrhla usnesení, které doporučilo ministrovi neměnit systemizaci odboru ani personální obsazení vedení. Usnesení podpořilo devět poslanců, tři se hlasování zdrželi.
Ministerstvo obrany chce v rámci plánovaných změn změnit počet oddělení na odboru ze tří na dvě. Ve své funkci by tak skončil vedoucího Milan Bachan, o kterém ve středu poslanci také diskutovali. Vadí jim, že byl podle serveru Euro.cz v 80. letech spolupracovníkem komunistické rozvědky a kontrarozvědky.
Šlechtové se nelíbí, že se jako zástupce Stehlíka podílel na rozhodování o udělování ocenění účastníkům protikomunistického odboje. Řekla, že nechce, aby byl vyhozen z ministerstva, zpochybnila ale, zda by se měl zabývat třetím odbojem. Působení Bachana kritizovali i Černochová nebo Bartošek. Podle Černochové Stehlík na minulost Bachana upozornil. Podle lidí obeznámených se situací na odboru panuje mezi Stehlíkem a Bachanem napětí.
Metnar zdůraznil, že musí postupovat v souladu se zákonem, Bachan podle něj splňuje všechny požadavky včetně prověrky Národního bezpečnostního úřadu a má čisté lustrační osvědčení. Třetí odboj podle něj neměl na starosti.
Na výboru v souvislosti se situací týkající se péče o válečné veterány také zazněla kritika předsedy Československé obce legionářské v Praze 2 Jaroslava Syrového. Černochová řekla, že se chová vulgárně a na pietních aktech dělá ostudu. „Chová se jako prase,“ řekla. Šlechtová kritizovala jeho chování vůči válečným veteránům.