Lidé ze strany Miloše Zemana mají podezřelé kontakty
Jeden ze zakládajících členů nového politického subjektu Miloše Zemana, Strany práv občanů, Eduard Zeman působí ve firmě svázané s člověkem, o kterého se dlouhodobě zajímají české bezpečnostní složky. Společnost Intertrade, v jejímž představenstvu Eduard Zeman působí, patří do impéria Jana Jezbery, jedné z klíčových postav kdysi vlivné finanční skupiny Interconex. Ta ovládala například vytunelované litoměřické investiční fondy.
Tajné služby i policie od počátku devadesátých let zmapovaly desítky Jezberových kontaktů s lidmi z někdejších sovětských tajných služeb, ale i podsvětí.
Reportáž Jana Hrbáčka o podivných kontaktech lidí, spojených se Stranou práv občanů.
Eduard Zeman byl ministrem školství ve vládě Miloše Zemana. Když skončil v Poslanecké sněmovně, živil se nějaký čas jako poradce svých sociálnědemokratických kolegů. V polovině března loňského roku se stal členem představenstva akciové společnosti Intertrade. Firma patří do impéria kontroverzního obchodníka Jana Jezbery, o kterého se české bezpečnostní složky zajímají už od devadesátých let.
"Byla to společnost, která vykazovala všechny znaky tehdy známé definice organizovaného zločinu. Byla to v podstatě jakási pračka na peníze, dnes bychom řekli tunelářská firma, přes kterou procházely nelegální obchody, které prováděly manažeři různých fondů," řekl o jedné z Jezberových společností tento týden v Reportérech ČT exministr vnitra Jan Ruml.
V kontaktu s ukrajinským mafiánem
Policie v roce 1993 zmapovala Jezberovy úzké kontakty s ruským oligarchou Olegem Bojkem, vlastníkem obří sítě kasin a heren. Jan Jezbera počátkem devadesátých letech jednomu z nejbohatších Východoevropanů pomáhal při neúspěšném pokusu ovládnout dva české bankovní domy.
Americká FBI, ale i služby dalších států, Bojka podezřívaly z praní špinavých peněz. Bojko otevřel přes nastrčené společnosti před pár lety v České republice síť kasin Grand Prix, kterou vloni prodal.
Oligarchův partner Jan Jezbera byl také v úzkém kontaktu s Ukrajincem Jurijem Heřmánkem. Toho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu označil za emisara Solncevské mafie v České republice.
"Tak toto nevím. Ale pana Jezberu znám. Dostal jsem se k tomu poměrně jednoduše přes Onkocet Europe, což je obecně prospěšná společnost zaměřená na prevenci boje s rakovinou. Přiznávám, že jsem to nikdy nebral příliš vážně, také mi z toho neplynuly žádné příjmy," uvedl Eduard Zeman za Strany práv občanů pro Český rozhlas ke svému angažmá ve firmách Jana Jezbery.
Na otázku, jestli ví, kdo Jezbera opravdu je, Zeman zareagoval: "Ne, nevím. Já ho znám jenom z přítomnosti."
Český rozhlas chtěl také požádat o rozhovor Jana Jezberu, ale marně. Jeho mobilní telefon je přepojený na záznamník. A všechny další dostupné telefony končí taky na záznamové lince.
Strana s podivnými zakladateli
Strana práv občanů má ale obecně problém s lidmi, kteří jsou s ní spojeni. Informace o provázanosti Strany práv občanů na osoby s temnou, nebo alespoň podivnou, minulostí se objevují už nějaký čas.
Jedním ze zakládajících členů jihočeského přípravného výboru strany je například bývalý velitel tankové divize ve Slaném, plukovník Zdeněk Zbytek. Ten proslul tvrdým projevem na sjezdu rolníků v prosinci 1989.
"Žádáme vládu Československé socialistické republiky, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné Ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu. Aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky," pronesl tehdy před davem rolníků Zbytek.
Právě na Zbytka upozornila podle deníku Aktuálně.cz před časem poslance Bezpečnostní informační služba. Zbytek se podle zprávy kontrarozvědky dostal do hledáčku BIS kvůli svým aktivitám na východě a četným kontaktům s ruskými diplomaty, o nichž tajná služba ví, nebo má přinejmenším silné podezření, že jsou to špióni.
V domě u rozvědčíka
Ostatně minulost novou stranu pronásleduje i v jejím sídle v pražské Opletalově ulici. Dům patří společnosti Yarea, jejímž akcionářem je podle obchodního rejstříku i někdejší komunistický rozvědčík Peter Kmeť. Společnost má sice akcie na doručitele, ale podle obchodního rejstříku Kmeť jedná za firmu z Britských Panenských Ostrovů, která vlastní část akcií. Petr Kmeť pracoval před rokem 1989 pod krytím jako referent ministerstva zahraničí na rezidentuře komunistické rozvědky ve Spojených státech.
"Nevím, že to takto je. Jednali jsme s firmou Yarea, které to tady patří," reagoval na zjištění Českého rozhlasu tajemník Strany Práv občanů Josef Baxa.
Deník Aktuálně.cz před časem zmínil i úzké vazby Strany práv občanů na ruský kapitál. Blízký přítel Miloše Zemana Miroslav Šlouf totiž v Česku lobbuje za ropný gigant Lukoil. A úspěšně, společnost dodává téměř polovinu paliva pro České aerolinie. Šlouf a jeho letitý obchodní partner Martin Nejedlý, který v Česku už zmiňovaný Lukoil zastupuje, financují pokus Strany práv občanů o dobytí Poslanecké sněmovny.