Lidé mobilizují síly k nápravám škod

Lidé mobilizují všechny síly k úklidovým pracím a k zabránění následných škod. Mnozí z nich jsou v tíživé situaci. Během okamžiku přišli o obydlí, domovy a léta budovaný majetek. Občanská solidarita nabývá na síle a do postižených oblastí stále více proudí humanitární pomoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům - ilustrační foto

zřícený dům - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Podle informací z krizových štábů povodní postižených oblastí je v centrálních skladech největší poptávka po finančních darech na nákup humanitární pomoci. Co se týká věcných darů, nejžádanější jsou desinfekční, čistící a prací prostředky například savo a chloramin dále pracovní pomůcky jako lopaty, kbelíky, kolečka, holínky a gumové rukavice. Mezi potravinami jen ty trvanlivé, balená voda, instantní polévky, těstoviny a výživa pro kojence a batolata.

Pokud jde o hygienické potřeby, krizové štáby žádají o toaletní papír, papírové ručníky a kapesníky, dámské vložky a mýdlo. Pomohou také deky, karimatky a spací pytle. Do sběrných míst nenoste péřové deky.

Během příštího týdne budou očkováni proti hepatitidě typu A všichni, kdo pomáhají s likvidacemi škod napáchaných povodní. Takový je závěr jednání Ústředního krizového štábu. Podrobnosti Radiožurnálu sdělila mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Připomněla také, že poté bude následovat očkování dětí z postižených oblastí.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bártíková o očkování záchranářů

Zlínský magistrát pořádá velkou sbírku pro Ústecko. Od soboty jsou před tamní radnicí kontejnery, kam mohou dárci nosit spacáky, deky, dezinfekční prostředky, oděvy a hračky.

V ulicích hlavního města pokračují úklidové práce. Podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka potřebuje město krumpáče s sněhová hrabla na bahno. V Lipenci, Radotíně a Chuchli je nedostatek dezinfekčních úklidových prostředků, chloraminu a repelentů.

Arcidiecézní charita rozšířila počet sběrných míst v Praze. Například do Londýnské ulice číslo 44 na Praze 2, nebo do Modletické ulice číslo 1401 na Praze 11 můžete nosit deky, karimatky, lehátka, ale i desinfekční prostředky, igelitové pytle, nebo holinky, a to až do 21. srpna v době od 8.00 do 20:00 hodin. Městské centrum sociálních služeb v Praze operativně otevřelo dvě krizová centra pro akutní psychosociální krizi. Non stop služba krizového centra hlavního města je na telefonních linkách 22 58 0697, 22 58 2151 a také na lince 61 08 4011.

Rodiny postižené povodní mohou dostat na překonání nejhoršího období a škod mimořádnou sociální dávku až 30 tisíc korun. Pokud je v nejbližších dnech nenavštíví pracovník příslušného obecního úřadu a neposoudí rozsah poškození, měli by sami co nejdříve o příspěvek na radnici požádat. Dávka má sloužit například na nákup základního oblečení, potravin nebo hygienických potřeb. Kritériem pro její stanovení bude nejen rozsah škod, ale i sociální situace rodiny. Výpomoc může získat jen jeden člen rodiny. I když je příspěvek jednorázový, ve výjimečných případech může být přiznán i několikrát v roce. Zaplavení lidé by před odklízením škod měli byt či dům podrobně zdokumentovat na fotografiích i videu.

Pražané postižení záplavami dostanou od města 20 tisíc korun na opravu svého zničeného či poškozeného domu a bytu. Peníze by mohly být vypláceny od pondělí. Stanovenou částku bude město dávat na jeden byt v rodinném nebo bytovém domě. Lidé musejí vyplnit formulář, který je k dispozici v budově úřadu na adrese Vyšehradská 51, Praha 2. Tiskopisy budou přijímat také úředníci magistrátu v jednotlivých evakuačních centrech. Formulář je i na internetových stránkách města a lze ho poslat elektronickou poštou na adresu podatelna.povoden@imip.cz. Poslední termín pro podání žádosti je 15. září.

Nevstupujte bezdůvodně do záplavové vody, protože může být znečištěna splašky, zdechlinami a toxickými látkami, upozorňují hygienici. Dotýkat byste se neměli uhynulých zvířat, likvidaci nechte na odbornících. Při vyklízecích pracích se chraňte před nákazou leptospirózou, tularemií, listeriózou, žloutenkou A, tyfem a případně paratyfem tak že budete používat gumové holínky, gumové nebo latexové rukavice. Pracovní oblek po zamokření vyměňte za suchý, použitý oděv vyperte vyvářkou. Obuv a rukavice je nutné ošetřovat Savem nebo saponátem.

Nabídku pomoci postiženým záplavami nebo žádosti o pomoc nám můžete volat na záznamník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu na číslo: 02/ 2155 2222 nebo posílat na e-mailovou adresu radiozurnal@rozhlas.cz.

Vodu ze zatopených studní nelze použít ani k zalévání, dokud není laboratorně vyšetřena. Pokud byla studna před záplavou schválena jako zdroj pitné vody, v odstupu dvou až tří týdnů je třeba vyčerpat vodu, znovu dezinfikovat Savem nebo Sanosilem. Pak je nutno studnu znovu vyčerpat, novou vodu laboratorně nechat vyšetřit, teprve potom je vhodná i k pití.

Vltava v Praze dál zvolna klesá, oproti kulminaci se její hladina snížila už o více než čtyři metry. V sobotu brzo ráno dosahovala v Chuchli 374 centimetrů. Přesně o tři metry více než je tam normální stav. K němu se ale v Malé Chuchli česká národní řeka vrátí zřejmě až za měsíc.

Pohřešovaný hroch Slávek se objevil živý u pavilónu slonů při ústupu vody ze zaplavené Zoologické zahrady v Praze. Uvádí to list Mladá fronta Dnes s tím, že stoupající voda vynesla hrocha až na ochoz pro chovatele nad stájemi slonů, proto ho při záplavách nemohli objevit. Ošetřovatelé proto okamžitě začali ve stěně pavilónu vybourávat otvor, aby se hroch - lákán jídlem - přesunul po připravené šikmé rampě do uvolněného výběhu nosorožců. Hroch je na svém místě, ale ústečtí zoologové stále pátrají na Labi po dvojici lachtanů, kteří z pražské zoo uplavali. Podle informací České televize je jeden z lachtanů ve Střekově a armáda se ho snaží odchytit.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Petrová, Marika Táborská, Jan Říha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme