Lázně bojují o pacienty. Chtějí jednat s ministrem zdravotnictví o změně pravidel

Lázně se pokusí zvrátit propad počtu pacientů. Chystají se na jednání s ministrem zdravotnictví v demisi Martinem Holcátem. Ve čtvrtek za ním jde krizový štáb. Bude chtít, aby ministerstvo změnilo pravidla, podle kterých nemocní na pobyt jezdí. Za poslední tři roky je podle lázní propad počtu pacientů katastrofální. Převedeno na počet nocí, které tam pacienti strávili, hlásí sedmdesátiprocentní pokles.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bertiny lázně Třeboň

Bertiny lázně Třeboň | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

Přibližně za poslední půlrok ubylo v lázních 37 procent pacientů a přes čtyřicet procent přenocování. Většina klientů si může dovolit maximálně něco připlatit, ale ne hradit celý pobyt ze svého.

„Jako důchodkyně, je to už trochu horší s těmi financemi; Já jsem někdy mívala lázně třeba měsíc, když jsem byla po léčbě kyčle, teď jsou to tři týdny. No tak musí to stačit,“ říkají pacienti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lázně chtějí získat co nejvíc pacientů. Budou o tom jednat s ministrem zdravotnictví v demisi Martinem Holcátem. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha vysvětluje, že loni v říjnu se s novými pravidly změnily hned dvě věci. „Diagnózy, při kterých je nárok na léčení. Což znamená, že někteří pacienti se do lázní už nedostanou, takže chybí jejich návrh. A pak těm, kteří se tam dostanou, zkrátil délku pobytu. Takže kolik se do lázní dostane pacientů, neznamená, že to odpovídá stejnému snížení v počtu přenocování. Tam je ten výpadek prostě větší,“ popisuje.

Podle něj bude proto svaz léčebných lázní po ministrovi Martinu Holcátovi chtít změnit pravidla, podle kterých pacienti do lázní jezdí. Na konkrétním příkladu Bláha vysvětluje, jak by se měla upravit.

„Pacient byl v roce 2010 na pobytu s artrózou u druhého nebo třetího stupně. V případě takzvaného třetího stupně se mohl rok co rok do lázní vracet. Při stávající legislativě se podívá revizní lékař do historie, zjistí, že dotyčný už v lázních byl, a nový systém říká, že může pouze jednou za dva roky na takzvaný opakovaný pobyt, a to pouze příspěvkovou formou. Pokud tam toto ustanovení nebude, tak se na tohoto člověka podívají jako na člověka s artrózou, který pojede do lázní poprvé,“ vysvětluje.

Větší šanci by měli také pacienti s bolestmi zad a kloubů. Ministr Martin Holcát ale říká, že prioritou jsou pro něj nemocnice. „To, co oni navrhují, samozřejmě znamená zatížit dál náš systém ekonomicky. A že si musíme vybrat, protože na všechno nemáme,“ popisuje.

Naopak stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček by na lázních tolik nešetřil, maximálně deset procent ročně.

Součástí nabídky moderních lázeňských služeb jsou také relaxační a rehabilitační masáže | Foto: Lázně Teplice nad Bečvou

„Pacienti s nejčastějšími diagnózami, jako je onemocnění pohybového aparátu, neurologická onemocnění a podobně, kde si myslím, že to má velký význam, by zase měli možnost se opakovaně dostat na lázeňský pobyt tak, aby jim tuto léčbu hradila zdravotní pojišťovna,“ říká.

Autor změn v lázeňství, bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09, hájí úspory tím, že se mu tak podařilo získat víc peněz třeba pro onkologii a pacienty s roztroušenou sklerózou.

Lenka Militká, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme