Kupčení s českými vízy. 'Může to být byznys za tři miliardy,' říká autor reportáže Janek Kroupa
ROZHOVOR. Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa získal důkazy o tom, jak překupníci na Ukrajině kupčí s českými vízy. Pomocí skrytého nahrávání zmapoval, jak a kolik Ukrajinci platí jedné ze zprostředkovatelských agentur, která jim přeprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu. Jak vznikala roční investigativní práce?
Jaké důkazy o kupčení s vízy Radiožurnál pořídil?
Získali jsme svědectví Ukrajinky Anny a svědectví několika dalších lidí, kteří mají identickou zkušenost. Kromě toho jsme získali spolupracovníka na Ukrajině, který se nejdříve snažil jít tou elektronickou cestou, tak jako všichni ostatní se mu to nepodařilo.
Kupčení s českými vízy. 'Může to být byznys za tři miliardy,' říká autor reportáže Janek Kroupa
A tak nakonec šel do jedné z té agentur. Potřebovali jsme ji fyzicky vidět, tak jsme si ještě vytvořili nějaké důvody, proč by tam měl jít. Agentura pak vysvětlila, jak celý princip funguje, a zkasírovala peníze. Těch návštěv jsme absolvovali víc než jednu a pak ty víza skutečně dostal, čili my v tuto chvíli ta víza skutečně máme.
Proč není možné se přihlásit přes elektronický pořadník a ten termín získat legální cestou na zastupitelský úřad?
Je to velmi obtížná situace. V průběhu minulého roku, kdy jsme to zkoušeli, ten princip fungoval tak, že všechny termíny byly obsazeny. Ať jste se snažil, jak jste se snažil, ve dvě ráno, ve tři ráno, v pět ráno, v deset večer, vždycky bylo plno. Pravdou je, že minulý týden, když jsem s tím konfrontoval náměstka ministra zahraničí, tak mi ukazoval, že na jeho počítači z ministerského úřadu se na jeden z těch vízových titulů skutečně přihlásit dokáže. Nicméně jestli to funguje na Ukrajině, v tuto chvíli těžko říct, myslím si, že ne.
Padla tam částka asi 200 euro, to je běžný poplatek za zprostředkování termínu agenturou?
Na stopě ukrajinského byznysu s českými vízy: pohovor a fiktivní potvrzení vyjdou na tisíce korun
Číst článek
To je ten nejnižší. K tomu si napočítají ještě různé další poplatky za kopírování, doručování, za to, že vás přijali, udělali vám čajíček, všechno možné. Nakonec se částka pohybuje standardně kolem nějakých 300 euro u spodní linie. Dobré je si uvědomit, že nejnižší sazba za české vízum je asi 35 eur, takže zbytek jde agentuře. Když jsme se snažili spočítat, jak velký objem byznysu to bude, tak jsme si stanovili, že si řekneme počet Ukrajinců v Česku zhruba 140 tisíc, a kdyby každý z nich musel platit zprůměrovanou částku, tak ten byznys vyjde na zhruba tři miliardy korun.
Je to jen o penězích, nebo tam může být i nějaký jiný zájem?
Na Ukrajině vycházejí texty o tom, a já si myslím, že nejsou daleko od pravdy, že tyto agentury jsou v držení ruských zpravodajských služeb nebo cizích zpravodajských služeb, které z toho jednak mají peníze, a jednak mají velmi jednoduchý zdroj osobních údajů lidí, kteří žádají, a zároveň vlastně kontrolu nad tím, kdo se do Česka dostane.
Co s tím bude dělat český stát, máme už nějaké vyjádření?
Máme a budeme mít další v pátek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s Lubomírem Zaorálkem. Jejich stanovisko v tuto chvíli je, že je to trochu problém ukrajinské mentality, že mají, cituji afinitu ke korupci. Zároveň se ale snaží vymyslet nějaké alternativní cesty, třeba se teď pokoušejí testovat v jiné zemi než Ukrajině takzvanou nekonečnou frontu. To znamená, že vlastně otevřou všechny termíny, takže se budete moct přihlásit na termín 1. září 2050. Myslí si, že tak seberou byznys dané agentuře. Já se obávám, že to fungovat nebude, protože agentura si na deset let obsadí všechny termíny a ten příběh bude úplně stejný. Nicméně je pravdou, že se nějaké řešení snaží najít, ale zatím jim to tedy moc nejde.