V Krkonoších napadl řidič skútru strážce národního parku. Hrozí mu až čtyři roky vězení
Řidič sněžného skútru minulý pátek napadl strážce Krkonošského národního parku (KRNAP). Správa parku proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele, kterým se zabývá policie. V úterý o tom informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný s tím, že k incidentu došlo v okolí Strážného na Trutnovsku. „Policie skutek kvalifikovala jako násilí proti úřední osobě, za což může být pachatel potrestán odnětím svobody až na čtyři léta,“ přiblížil.
Strážce parku se do střetu s nelegálně jedoucími skútry dostal v pátek během služby několikrát. První část incidentu se stala na cestě kolem vrchu Vápenice nad Dolním Dvorem, kdy si všiml pěti skútrů vyjíždějících z lesa. Dva se pokusil zastavit, řidiči na výzvu nereagovali a ujeli.
VIDEO: Skupina na motocyklech poničila Krkonošský národní park, hrozí jim stotisícová pokuta
Číst článek
Druhá část potyčky se odehrála na křižovatce u chaty Ferra ve Strážném, kde strážce zaregistroval další jedoucí skútr.
„Jeho řidič se jej při průjezdu pokusil udeřit pěstí, což se mu nepodařilo. Po chvíli se na místo střetu vrátil a v útoku na strážce pokračoval. Letos jde o první takto vážný incident,“ řekl mluvčí Správy KRNAP Drahný.
Agresivita skútrařů v Krkonoších podle něj roste. „Letos je to markantní posun, a to i kvůli tomu, že se mění struktura návštěvníků Krkonoš. To je také jeden z důvodů, proč se naši strážci častěji setkávají s agresivitou,“ dodal Drahný.
Správa KRNAP vyzvala svědky incidentu k pomoci při identifikaci pachatele. Mohou volat na linku 158 nebo telefon správy 737 209 900.
Strážci hlídají s policisty
Dosud nejzávažnější incident, který se stal v zimě v Krkonoších a souvisí s nelegálním pohybem skútrů, je starý 15 let. „Dobrovolný strážce tehdy zastavoval v noci skútry, které ho porazily a způsobily mu tříštivou zlomeninu stehenní kosti,“ připomněl Drahný.
Pár vyrazil na túru do Krkonoš v teplácích a teniskách, musela ho zachraňovat horská služba
Číst článek
Skiareály jsou kvůli vládním nařízením proti koronaviru pro sjezdové lyžování zavřené, v Krkonoších jsou v provozu jen některé lanovky pro pěší a běžkaře. Nefungují hotely, penziony, výrazně omezen je provoz gastroslužeb. Krkonoše zažívají nápor návštěvníků především o víkendech.
A přibývá případů hrubého porušení pravidel národního parku. Proto v regionu začaly fungovat společné hlídky policie a strážců parku.
„Strážci budou společně s kolegy z Policie ČR řešit především přestupky týkající se porušování pohybu v klidových územích národního parku a přestupky proti návštěvnímu řádu chráněného území,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Krkonošský národní park
Krkonošský národní park se i s ochranným pásmem rozkládá na 55 000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v České republice. Spolu s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.