Policie hlásí nárůst kriminality v Česku, přibylo i vražd. Loni řešila téměř 200 tisíc trestných činů
V Česku loni přibylo trestných činů, policie jich evidovala skoro 200 tisíc. To je oproti roku 2018 nárůst o 3 a půl procenta tedy asi o 7 tisíc případů. Kriminalita vzrostla ve všech regionech kromě kraje Libereckého a Zlínského. Přibylo také vražd a pokusů o ně i trestných činů v kyberprostoru.
Důležité je rozlišovat vraždu dokonanou, pokus o ni a vraždu ve fázi přípravy. Celkem těchto případů bylo 143, což je o 27 víc než v roce 2018, dokonaných jich bylo 81.
Nárůst o 27 případů se může zdát vysoký, ale jak popisuje ředitel kriminální policie Michal Foit, je to kvůli tomu, že v roce 2018 bylo vražd velmi málo.
„Loňský rok byl trochu extrémní tím, že došlo k dost zásadnímu poklesu oproti předchozímu období. Když vezmeme vraždy za posledních pět let, tak vůbec nedošlo k žádnému zásadnímu nárůstu, drží se to v průměru kolem 135, 140 případů za rok,“ říká Foit.
Pachatelé nejčastěji přitom chtějí vraždit kvůli osobním vztahům, třeba kvůli nevěře - to se týká víc než poloviny případů.
Kriminalita v kyberprostoru
Nejčastějšími druhy trestné činnosti jsou majetkové trestné činy, těch je víc než polovina ze zmíněných dvou set tisíc. Například případů, kdy se pachatelé vloupali do rodinných domů, kriminalisté loni řešili o 195 víc než v roce 2018. Jak dál řekl ředitel kriminální policie Foit, zloději se často přesouvají mezi kraji, někdy i do zahraničí.
„Jsou to skupiny pachatelů, které chvílí působí, řekněme, v Moravskoslezském kraji, poté jsou ve středních Čechách, pak se přesunou do zahraničí…tam je samozřejmě důležitá spolupráce policie napříč Českou republikou a pak s přesahem do zahraničí,“ říká.
Moderní otrokářství nebo drogy. Čeští občané mají v Británii stále častěji problémy se zákonem
Číst článek
Tito zloději se často zajímají o peníze nebo šperky. Celkově způsobili pachatelé trestných činů loni škodu za víc než 24 miliard korun, což je asi o 6 miliard víc než v roce 2018. To je podle policie ale i tím, že stoupá hodnota movitého majetku i nemovitostí. Z celkových škod má největší podíl - přes 70 procent - hospodářská kriminalita. Sem patří třeba podvody.
Kriminalita v prostředí internetu a jiných počítačových sítí roste podle Foita už třetí období po sobě. Loni bylo takových trestných činů přes 8400, což je asi o 1600 víc než v roce 2018. Nárůst je to asi o 23 procent. Nejvíc jde o podvody, doplňuje Foit. „Kolem 3 800 trestných činů jsou podvody. V oblasti mravnosti se jedná o 777 případů a v oblasti úvěrových podvodů, 821 případů,“ uvedl.
Pachatelé trestných činů jsou stále sofistikovanější - podle Foita majetek různě skrývají, převádějí ho na různé korporace do zahraničí, vyčleňují do svěřenských fondů nebo používají virtuální měny.
Mírně přibylo i násilné kriminality - a to o 53 případů. Z toho největší podíl má úmyslné ublížení na zdraví, takových případů bylo víc než 4 a půl tisíce. Případů znásilnění bylo skoro 700.