Zloději v supermarketech kradou nejčastěji odpoledne, během pandemie o polovinu méně

V supermarketech se zhruba tři čtvrtiny krádeží podle společnosti M2C, poskytující služby ostrahy, údržby a úklidu, uskuteční v odpoledních hodinách. Nejvíce jsou zloději aktivní ve středu a sobotu, oproti dalším dnům to ale nejsou významné rozdíly. Z 90 procent kradou jednotlivci, ze 75 procent muži. Od počátku pandemie, především v době nouzového stavu, klesly počty krádeží v obchodech s potravinami v průměru téměř o polovinu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákupy

Hlavním důvodem snížení krádeží je podle Martina Giebela ztráta anonymity způsobená ve většině případů nižší návštěvností prodejen a větším počtem zaměstnanců na prodejní ploše (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zloději si ze zboží vybírají dražší položky jako konzervy tuňáků, cukrovinky, alkohol a drogerii.

Přestože za většinou krádeží stojí jeden člověk, krádeže páchané ve spolupráci více lidí způsobují podle projektového manažera dohledového M2C Space Lukáše Převrátila průměrně větší škody.

Počet krádeží se liší podle regionů a prodejen. „Velice nápomocná je zpětná vazba od klienta ve smyslu větších mank, špatně vycházejících inventur na daném typu zboží,“ uvedl Převrátil.

Ve vytipovaných rizikových obchodech je podle něj M2C schopna zamezit či odhalit asi 17 krádeží měsíčně.

Anonymita a tvrdší tresty

Pokles počtu krádeží za nouzového stavu má podle ředitele Divize retailu M2C Martina Giebela více příčin.

Počty zločinů a přestupků, nahlášení i vyřešení. Policie zveřejnila online mapy kriminality v Česku

Číst článek

Hlavní je ztráta anonymity, která je způsobena ve většině případů nižší návštěvností prodejen, převážně v obchodních centrech, a větším počtem zaměstnanců na prodejní ploše.

Dalším aspektem je viditelně zvýšený počet pracovníků ostrahy, kteří se podílejí na koordinaci hygienických opatření.

„V neposlední řadě a z našeho pohledu velmi významné byly především nejen hrozící, ale i aplikované mnohem tvrdší tresty za majetkové delikty, platné v době vládního vyhlášení nouzového stavu,“ řekl.

V České republice platil na jaře kvůli pandemii nouzový stav 66 dní, na podzim ho vláda vyhlásila od 5. října, aktuálně je schválen do 14. února.

Prodejny s potravinami mají výjimku z vládního zákazu maloobchodního prodeje. Obchodníci sledují, že lidé chodí nakupovat méně často, zvětšil se ale jejich nákupní košík. V prodejnách platí limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme