Některé kraje mají zásoby jehel pro očkování jen na čtyři dny. Stát to chce řešit zápůjčkou z nemocnic

V Česku je zásoba stříkaček pro aplikaci očkování proti koronaviru na 65 dní. Po jednání Ústřední krizového štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Analýza zdravotnického materiálu ale podle něj ukázala disproporce mezi jednotlivými kraji. Například v Plzeňském kraji mají zásoby jen na šest dní, v Olomouckém a Moravskoslezském pouze na čtyři. Ministerstvo zdravotnictví by to podle Hamáčka mělo řešit zápůjčkou z fakultních nemocnic.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 13:16 13. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku jsou zásoby pomůcek pro očkování podle šéfa vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na dva měsíce

V Česku jsou zásoby pomůcek pro očkování podle šéfa vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na dva měsíce | Foto: MICHA SVÁČEK / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Jsou kraje, které mají tohoto materiálu dostatek, jsou kraje, které dostatek tohoto materiálu nemají,“ prohlásil předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po zasedání během tiskové konference. Na to, že stát dodává vakcínu proti koronaviru zatím bez potřebných pomůcek, tedy injekcí a stříkaček, v úterý upozornil server iROZHLAS.cz.

Bez jehel a stříkaček. Stát dodává vakcínu proti koronaviru bez pomůcek, čeká se na dodávky z Číny

Číst článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s kraji proto stávající stav zásob prověřilo. Z analýzy podle Hamáčka vyplynulo, že mezi jednotlivými hejtmanstvími jsou disproporce. „Podle materiálu, který jsem obdržel, tak jsou případy, kdy ty zásoby nejsou dostatečné,“ upřesnil posléze na dotaz Radiožurnálu.

Špatná je podle něj situace například v Olomouckém kraji, kde mají zásobu injekčních stříkaček na šest dní.

Nouzi by mohli mít zakrátko také v Moravskoslezském a Plzeňském kraji. Tam se současnými zásobami vystačí podle předpokládané spotřeby jen další čtyři dny. „To jsou případy, kde to budeme muset velmi rychle řešit zápůjčkou z fakultních nemocnic,“ doplnil. 

Na starosti to bude mít ministerstvo zdravotnictví, zajistit má logistiku a přepravu. „Navrhli jsme systém, že pokud bude hrozit akutní nedostatek prostředků, může se kraj obrátit na řízení krizové komunikace a získat pomůcky formou zápůjčky ze zásob příslušné fakultní nemocnice,“ přiblížil dále Hamáček.

Ve fakultních nemocnicích je podle něj k dispozici 350 tisíc kusů pomůcek. Konkrétně: ministerstvo zdravotnictví podle údajů platných k minulému čtvrtku u nich eviduje celkem 369 075 stříkaček a 282 420 jehel pro aplikaci vakcíny, vedle toho 679 325 stříkaček a 317 880 jehel pro ředění.

Dodávky jehel

Hamáček ale současně upozornil, že v celém Česku je zatím zásoba pomůcek pro očkování dostatečná. Aktuálně je podle něj v zemi 689 tisíc injekčních stříkaček a 793 tisíc jehel pro aplikaci očkování, dále zhruba 1,4 milionu stříkaček a 680 tisíc jehel na ředění a osm milionů balení rozpouštědel.

„V České republice je dostatek materiálu na další týdny a měsíce,“ doplnil k tomu Hamáček. U injekčních stříkaček pro aplikaci očkovací látky je podle něj zásoba na dalších 65 dní.

Od konce ledna či února by zvýšenou poptávku měly pokrýt dodávky od Správy státních hmotných rezerv a zavážky v rámci společného evropského nákupu. Jaký je jejich aktuální stav, jsme popsali detailně ZDE.

Ústřední krizový štáb podle Hamáčka řešil i situaci ohledně ochranných prostředků proti covidu-19. „Došlo na naše slova, kdy na podzim ÚKŠ z mé iniciativy doporučil navýšit zásoby rukavic. Ukazuje se, že na trhu začínají chybět,“ uvedl.

Díky včasnému zajištění dodávek ČR mít problém nebude. „Ve skladu a v dodávkách máme zásoby na přibližně čtyři měsíce,“ uvedl. U dalších pomůcek na trhu takové problémy nejsou. „Držíme (zásobu na – pozn. red.) dvouměsíční spotřebu,“ doplnil.

kno, efa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme