Hlavně nejít k lékaři. Lidé s chřipkovými symptomy mají nejdříve zavolat, říká Kubek z lékařské komory

Nevyvolávat paniku, pokračovat v běžném životě, ale při chřipkových symptomech telefonicky kontaktovat praktického lékaře. Takový přístup k epidemii nového koronaviru, jehož výskyt se v neděli potvrdil i v České republice, doporučuje občanům předseda České lékařské komory Milan Kubek, který byl hostem speciálního vysílání Radiožurnálu ohledně šíření koronaviru s Janem Pokorným.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda České lékařské komory Milan Kubek

Předseda České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: Profimedia

Na stránkách České lékařské komory je stále umístěn text vašeho e-mailu, v němž žádáte hlavní hygieničku České republiky Evu Gottwaldovou k zajištění ochranných pomůcek. Už jste od ní dostal odpověď?
Žádnou odpověď jsme nedostali. Mrzí mě to, protože se lékaře snažíme informovat a předáváme jim informace, které dostáváme od ministerstva zdravotnictví. Součástí jsou i doporučení, jaké ochranné pomůcky mají zdravotníci nakoupit. Ty ale prostě nikde nejsou k sehnání, takže jsou to hraběcí rady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s předsedou lékařské komory Milan Kubkem

Pacient, který má příznaky chřipky či možná horší nemoci, se může objevit v ordinaci kteréhokoliv lékaře. Bude se nějak měnit styl jejich práce?
První linií jsou skutečně praktičtí lékaři. Tady je dobré občany upozornit, že by neměli, pokud u nich vypukne horečka, slabost a bolesti svalů, sednout do tramvaje nebo metra a vyrazit k lékaři. Je to podobné, jako u chřipkové epidemie. Měli by lékaře nejprve kontaktovat telefonem a probrat s ním i pravděpodobnost toho, že se skutečně jedná o nákazu koronavirem: je totiž stále větší šance, že půjde o normální chřipku, na kterou jsme zvyklí.

To nejhorší, co by nemocný člověk mohl udělat, je právě vyrazit do čekárny k praktickému lékaři. Prvotní kontakt by skutečně měl být přes telefon.

Člověk chodí k praktickému lékaři třeba jen pro recept, když mu dojdou léky, na vstupní prohlídku nebo se symptomy chronického onemocnění. Mají Češi tyto návštěvy omezit?
Myslím, že ne. Neměli bychom vyvolávat paniku a život paralyzovat. Pokud se člověk cítí zdráv, neměl by svou aktivitu omezit. Samozřejmě se ale doposud neví, jak moc jsou lidé v inkubační době nákazy infekční. Jak zdůrazňoval náměstek Prymula (epidemiolog Roman Prymula, pozn. red.) – a díky za to, že ho ministerstvo má – člověk by neměl svoji aktivitu měnit. Jiná situace je, pokud se u někoho objeví chřipkové symptomy, které všichni dobře známe.

Jan Pokorný, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme