Koaliční spory měnily českou vládu

Kabinet Petra Nečase prošel v letošním roce mnoha otřesy. Několikrát se pád vlády zdál nevyhnutelným - koaliční sestavu muselo opustil několik ministrů. A ani před koncem roku není jasno, co bude s vládou dál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS k vládní krizi.

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS k vládní krizi. | Zdroj: ČTK

Začalo to na jaře, kdy do fungování kabinetu zasáhl rozpad strany Věci veřejné.

Odchod VV z vlády odstartoval Tomáš Jarolím, tehdejší místopředseda strany. Byla to reakce na informace, že se koaliční partneři měli spolupodílet na přípravě vnitrostranického puče.

Ministři za Věci veřejné ale odmítli demisi podat - a strana se rozdělila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Husárová rekapituluje rok 2012 české vlády

17. dubna Karolína Peak oznámila, že končí ve Věcech veřejných a zakládá novou politickou platformu:

„V minulosti jsem naznačovala, že nejsem spokojena s mnohými kroky, které děláme. Sama jsem v posledních dnech zvažovala, zda to mohu změnit kandidaturou na předsedkyni politické strany Věci veřejné. Dospěla jsem k definitivnímu názoru, že nemohu.“

Kateřina Klasnová a její část poslanců pak odešla do opozice. S časovým odstupem Klasnová dnes přiznává, že rozpad stranu poškodil. Jak moc, to se prý teprve uvidí.

„Jsme v opozici. Snažíme se pracovat, jak to jde, ale pochopitelně nás rozpad těžce zasáhl,“ hodnotí Klasnová.

ODS x TOP 09

Nedlouho poté se vztahy v koalici vyostřily znovu: tentokrát mezi ODS a TOP 09. Policie totiž požádala sněmovnu o vydání tehdejší místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.

Jako ministryně obrany se měla dopustit při nákupu letadel CASA pro armádu dvou trestných činů.

TOP 09 Parkanovou bránila - premiér Petr Nečas z ODS ale prohlásil, že by udělal nejlépe, kdyby o zbavení imunity požádala sama.

Během letošního roku odešli z vlády Josef Dobeš, kterého na školství vystřídal nestraník Petr Fiala. V červnu pak premiér nečekaně odvolal ministra spravedlnosti z vlastní strany Jiřího Pospíšila a místo něho jmenoval Pavla Blažka. Z vlády musel na konci října odejít taky Jaromír Drábek z TOP 09. A to kvůli kauze svého někdejšího náměstka obviněného z podplácení. Nastoupila za něj jeho stranická kolegyně Ludmila Müllerová.

Sněmovna pak Vlastu Parkanovou vydala a ta vzápětí svým kolegům oznámila, že se vzdává funkce ve sněmovně.
„Snad nejenom vám, ale i těm, kteří nás sledují, bych chtěla říct, že z veřejného života určitě neodejdu. Na to mám svoji zemi příliš ráda,“ pronesla Parkanová.

Vztahy v koalici pak poznamenala roztržka mezi nově vzniklou stranou LIDEM a premiérem. Petr Nečas totiž odmítl jmenovat novým ministrem dopravy Roberta Vacka.

Zásadním problémem pro něj bylo to, že Vacek byl v minulosti bezpečnostním ředitelem ve firmě Víta Bárty.

„Bývalý bezpečnostní ředitel Víta Bárty prostě v mé vládě jako ministr sedět nebude. Tečka,“ stál si za svým Nečas.

Nakonec nedobrovolně odcházejícího Pavla Dobeše v polovině prosince vystřídal Zbyněk Stanjura z ODS.

LIDEM totiž vyměnili toto ministerstvo za resort obrany, odkud odešel Alexandr Vondra. A novou šéfkou obrany se stala Karolína Peak.

„Že vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku v roli ministryně obrany,“ komentoval prezident republiky Václav Klaus, který volbě zapochyboval.

Předseda vlády Petr Nečas své rozhodnutí nejprve hájil. Nicméně po pouhých osmi dnech bylo všechno jinak.

Karolína Peake totiž vzápětí po nástupu do funkce odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka a několik dalších lidí z vedení ministerstva.

Minulý týden ve čtvrtek Nečas přinesl na Hrad návrh na odvolání ministryně a prezident mu bleskově vyhověl.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2012

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme