Klienti H-Systemu o byty v Horoměřicích nepřijdou, rozhodl definitivně soud
Podvedení klienti společnosti H-System nepřijdou o své byty v Horoměřicích u Prahy. Rozhodl o tom definitivně pražský vrchní soud. Po krachu firmy si lidé byty dostavěli z vlastních peněz. Správce konkurzní podstaty ale plánoval domy prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené klienty.
„Rozsudek soudu prvního stupně se potvrzuje,“ řekla před zaplněným sálem soudkyně Eva Keményová. Případ se týká celkem 56 rodin, a tak si rozsudek přišly osobně vyslechnout desítky z nich. Po rozhodnutí soudkyně zatleskali.
„Bytové domy byly stavebníkem dostaveny za významné finanční prostředky členů, kteří podle žalovaného do výstavby celkově vložili částku přesahující 80 milionů korun,“ odůvodnila Keményová. Radost pak byla znát i na chodbě, řada lidí měla v očích slzy dojetí.
Po patnácti letech soudních sporů si oddechla třeba Milena Drdácká z horoměřického bytu 3+1. H-Systemu za něj dala milion korun, do jeho dostavby necelé dva miliony. Teď počítá s tím, že si ho po dnešním rozsudku odkoupí.
„Mám velkou radost, že to takhle dopadlo. Jsem moc ráda, protože tohle byl klíčový soud, klíčové rozhodnutí. Měli jsme zdvižený prst, že se můžeme i vystěhovat, že když to odsoudí v náš neprospěch, že si budeme hledat nějaké jiné bydlení,“ řekla Českému rozhlasu Drdácká.
Dovolání k nejvyššímu soudu
V Horoměřicích u Prahy bydlí ve zhruba 100 metrovém bytě také Marie a Richard Stadlerovi. „Je to hrozná úleva. Bylo to psychické týrání toho správce konkurzní podstaty,“ poznamenal Stadler. Konkurzní správce Josef Monsport se dnešního soudu osobně neúčastnil, proti verdiktu se ale nemůže odvolat. Podá nicméně dovolání nejvyššímu soudu.
„Jsem velmi překvapen a v každém případě ta věc pro mě nekončí. Určitě hodláme podat mimořádný opravný prostředek dovolání, protože jsem přesvědčen o tom, že rozhodnutí městského soudu, i dnes vrchního soudu jsou v rozporu s konkurzním zákonem,“ řekl Českému rozhlasu.
Tvrdí, že hájí i práva dalších stovek poškozených klientů H-Systemu. I těch, kteří si domy nedostavěli. „Všichni věřitelé mají být uspokojeni rovnoměrně. Rozhodnutí, která padla a byla potvrzena vrchním soudem, vnímám, jako že se jimi zvýhodňuje jedna skupina konkurzních věřitelů před druhou,“ dodal Monsport.
Kauza se vleče od 90. let
Kauza kolem stavební firmy H-System začala v 90. letech. Společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů.
Přes tisíc lidí tak dohromady přišlo skoro o miliardu korun. Peníze totiž zakladatel H-Systemu Petr Smetka podle soudů převáděl na jiné firmy. Smetka za to dostal 12 let, ve vězení je od roku 2006. Na konci května Smetka uspěl s žádostí o podmínečné propuštění z vězení. Rozhodnutí ještě není pravomocné, zůstává tedy zatím ve vězení.
Po krachu společnosti H-System se stal na krátkou dobu správcem konkurzní podstaty Karel Kudláček. Při jednom ze soudních jednání jako svědek vypověděl, že dal před 15 lety rodinám souhlas, aby se do rozestavěných domů v Horoměřicích u Prahy nastěhovaly a bydlení si dodělaly.
Současný konkurzní správce Josef Monsport s tím ale nesouhlasil. Chtěl majetek prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené klienty. Těch je víc než tisíc. Podal proto žalobu.
Městský soud v kauze rozhodl již předloni, když bytovému družstvu nařídil vyklizení bytů a jejich předání Monsportovi. Vrchní soud v Praze ale později rozsudek zrušil a nařídil věc znovu projednat. Letos pak městský soud znovu rozhodl tak, že jim byty zůstanou. Tento verdikt tak definitivně potvrdil i pražský vrchní soud.