Kauza vydírání kolem Grandhotelu Pupp. Byl to naivní raketýring, říká právník
Obvodní soud pro Prahu 1 pokračoval v rozplétání vyděračské kauzy, ve které figuruje luxusní karlovarský Grandhotel Pupp. Při letním filmovém festivalu ho přitom s oblibou využívají světové celebrity stříbrného plátna. Příběh má také prvky, které by se daly využít v lecjakém thrilleru nebo alespoň filmové parodii. Odehrál se před dvěma lety mezi minoritním akcionářem grandhotelu a kontroverzním podnikatelem s kontakty na albánské podsvětí.
Akcionářem luxusního karlovarského hotelu je Petr Cvrk, který se dříve živil jako číšník nebo provozovatel restaurací. V hotelu si v minulých letech koupil pět akcií. Protože údajně s akciemi i obchodoval, získal prý zakázku koupit pro britského investora majoritní balík hotelu. O dění ve firmě a skutečné vlastníky v pozadí hotelu se proto začal více zajímat, zjistil nesrovnalosti a pak mu začaly problémy.
Albánský boss zvaný Bojan čelí obvinění z vydírání menšinového akcionáře hotelu Pupp
Číst článek
Údajně se mu ozval obávaný podnikatel Baškim Kjazimi přezdívaný Bojan a pozval ho na schůzku. Tlačil prý na něj, aby mu své akcie odprodal a dal od hotelu ruce pryč, protože o akcie má zájem jakási spřízněná balkánsko-ruská skupina.
„Stál jsem si neustále za svým. Až jsme se dostali do situace, kdy vznesl svůj požadavek k nákupu mých akcií s použitím střelné zbraně," řekl dříve Radiožurnálu Cvrk a vypověděl to i policii a u soudu.
Cvrkovu výpověď o nátlaku na jeho osobu podle státní zástupkyně dokumentují i odposlechy a další dokumenty. Bojan však jakékoliv vydírání navíc se zbraní popírá. Jak vypověděl na začátku soudu minulý týden, chtěl skutečně akcie koupit a Cvrk mu na schůzce sliboval, že mu kromě svých pěti akcií sežene další. Z jednání ale pak sešlo.
Naivní raketýring, popisuje někdější právník Puppu
Schůzky obou mužů byly dvě, a to v pražské restauraci Kogo. U druhé z nich, kde měl Bojan Cvrka opět vydírat, tentokrát bez pistole, byl pak i tehdejší právník hotelu Pupp Ivan Brambaški.
„Byl jsem tam na opakovanou žádost pana Cvrka, který tvrdil, že má zásadní informace o společnosti, o kterých chce jednat. Podle mě to ale byly banální a nesmyslné věci. Byla to forma nějakého naivního raketýringu," uvedl Brambaški u soudu coby svědek.
Cvrk chtěl podle něj hlavně majitelům hotelu prodat svých pět akcií za pět milionů eur, tedy za více než 140 milionů korun. Jejich reálná cena přitom byla 11 tisíc korun. Pokud k obchodu nedojde, měl prý i vyhrožovat, že bude jméno hotelu poškozovat při akciích, jako je Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech či při jistém tenisovém turnaji, kde byl Pupp partnerem.
Brambaški také zcela vyloučil, že by na schůzce jakkoliv Kjazimi Cvrkovi vyhrožoval. „Naopak jsem považoval za vydírání požadavky pana Cvrka. Nebo to nesvědčí o zdravém rozumu, anebo hraje nějakou hru, která mě ale nebaví," dodal Brambaški.
Každopádně jasné ale zatím není, proč Grandhotel Pupp či jeho právník řešil spor se Cvrkem za účasti Kjazimiho, když ten navíc sám či pro klienta chtěl údajně akcie od Cvrka kupovat.
Informace o minoritním akcionáři Cvrkovi si navíc nechali tehdejší majitelé zastupovaní Brambaškim podle policie shánět i u dalšího balkánského podnikatele s kontroverzní pověstí, Albina Arifoviče. U něj se také při domovních prohlídkách osobní informace o Cvrkovi našly.
Svérázného akcionáře hotelu, navíc dříve trestaného, pak lustroval v policejních databázích i celník Šíma obviněný v kauze vynášení informací z vyšetřování známé pod jménem Bereta.
Cvrk k soudu přišel, Arifovič poslal omluvu
Arifovič, jehož jméno se také loni objevilo v kauze údajného vynášení informací detektivem bývalého protimafiánského útvaru policie, měl v úterý v kauze vedle Brambaškiho vypovídat jako svědek. Poslal ale omluvu, že je v zahraničí a soud se tak odročil.
Na rozdíl od Arifoviče se však dostavil sám Cvrk coby oběť. Hned na začátku líčení se domáhal, aby ho soudkyně nechala přečíst prohlášení. To ale neprošlo a tak ho Cvrk sdělil nakonec novinářům. Podle něj je nespravedlivé, že obžalován je jenom Baškim Kjazimi.
Sledovali mě a vyhrožovali mi, tvrdí podnikatel z kauzy obviněného celníka
Číst článek
„Jsem přesvědčen, že se na tom mém vydírání podílelo více osob v pozici organizované skupiny," uvedl. Podle něj jde mimo jiné o právníka Jana Součka a svědka Arifoviče. Souček byl dříve spolumajitelem hotelu a podle Cvrka ho skrytě ovládal až do loňského roku. Souček tak měl mít podle něj údajně zájem na jeho umlčení.
Jméno Součka se objevilo i ve zmíněné kauze Bereta. Podle policie měl celník informace o Cvrkovi lustrovat přes prostředníka právě pro něj.
Souček už dřív zdůraznil, že Grandhotel Pupp byl jeho klient a nechce se tak k dění kolem Cvrka vyjadřovat. Cokoliv nezákonného odmítl včetně snahy Cvrka vtahovat jej do kriminálních věcí a prostředí. Arifovič také už dříve přes svého právního zástupce vzkázal, že Cvrka nezná a nezajímal se o něj.
Mluvčí Grandhotelu Pupp Jaroslav Pomp Radiožurnálu pak už loni potvrdil, že společnost považovala aktivity Cvrka za nátlak na odkup jeho akcií: „Pokud někdo za akcie, jejichž hodnota se pohybuje v řádu tisíců korun, požaduje miliony eur, pak takový postup překonává praktiky drobných akcionářů z konce 90. let."
Soud bude pokračovat v srpnu výslechem Albina Arifoviče.