Podezření z krácení daně v Čapím hnízdě: kriminalisté posunuli šetření do další fáze

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Serveru Neovlivní.cz to řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Kriminalisté začali případ prověřovat na jaře.

Praha (Aktualizováno: 10:25 16. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu krácení,“ vyjádřila se pro Neovlivní.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Reklamní injekce Čapímu hnízdu pod lupou: Agrofert mu během čtyř let poslal přes 270 milionů

Číst článek

Prověřování celé věci potvrdil pro iROZHLAS.cz také mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „Vámi dotazovaná věc se v současné chvíli nachází v počáteční fázi přípravného řízení,“ uvedl. Podrobnosti ale říct nechtěl.

„S ohledem na uvedené nelze pro zákonem předpokládanou neveřejnost přípravného řízení podávat bližší informace o jednotlivých úkonech,“ doplnil s tím, že řízení bylo zahájeno před několika týdny, konkrétně 25. června.

„My v tuto chvíli nejsme obeznámeni. Je to pro nás nová informace a známe ji pouze z médií. Policie nás dosud v této věci nekontaktovala,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. „Jsme samozřejmě připraveni k součinnosti, ale stále trváme na tom, že vše v této oblasti na farmě Čapí hnízdo proběhlo podle zákona,“ dodal.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Stamilionové částky na reklamu

V letech 2010 až 2013 poslal koncern Agrofert Farmě Čapí hnízdo více než 272 milionů korun za reklamu. To vyplývá z veřejných dokumentů, které prostudoval server iROZHLAS.cz. O možných machinacích kvůli reklamě vyšetřovací tým ví od chvíle, kdy začalo vyšetřování údajného dotačního podvodu týkající se farmy Čapí hnízdo.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. A toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Návrh nyní posuzuje žalobce, informuje server Neovlivní.cz. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoli nezákonného.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Podezření kolem reklamy

  • červen 2008 - ekonom Karel Mojžišík ve svém posudku nedoporučuje přiznání dotace farmě, mimo jiné se odvolává na podezřele velkorysé plány na příjem z reklamy
  • rok 2014 – finanční správa dostává od svých německých kolegů z Chemnitzu smlouvu na zajištění reklamy mezi společností Farma Čapí hnízdo a německým Agrofertem s podezřením na krácení daně 
  • květen 2017 – společnost Česká znalecká a.s. v dalším posudku k farmě uvádí, že provoz Čapího hnízda vydělával prakticky jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert
  • srpen 2017 – policie zasílá do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací na farmu
  • prosinec 2017 – OLAF ukončuje své vyšetřování možného dotačního podvodu, ve své závěrečné zprávě problém s reklamou zmiňuje i s odkazy na oba posudky
  • prosinec 2018 – policie začíná oficiálně prověřovat možné daňové úniky spojené s reklamou
  • červen 2019 - policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo

dok, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme