Nadační fond Neuron ukončil spolupráci s Janečkem. ‚Jeho názory jsou v rozporu s poznáním vědců,‘ uvedl

Vědecká a správní rada Nadačního fondu Neuron se v neděli distancovala od vyjádření podnikatele a jednoho ze zakladatelů fondu Karla Janečka. Jeho vyjádření o onemocnění covid-19 jsou podle prohlášení „v příkrém rozporu s poznáním nejlepších vědců“, další spolupráce proto podle fondu není možná.

Praha (Aktualizováno: 19:40 21. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Karel Janeček na předávání hudebních cen Český slavík

Podnikatel Karel Janeček na předávání hudebních cen Český slavík | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Karel Janeček během pátečního předávání hudebních cen Český slavík řekl, že protiepidemická opatření měla zásadní negativní dopad na kulturu a vedla k rozdělení společnosti.

Pražská hygiena se chce zabývat porušením nařízení na Českém slavíkovi. Policii již požádala o součinnost

Číst článek

„Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje,“ prohlásil.

O den později dodal, že nebude vyvozovat důsledky z porušení protiepidemických opatření během slavnostního večera. Někteří hosté totiž neměli nasazené respirátory.

„Ta opatření jsou extrémní a když je něco extrémní, tak je to špatně a je potřeba se proti tomu postavit,“ citoval ho iDnes.cz. Porušováním se naopak zabývá pražská hygienická stanice.

Zakladatel a jeden z mecenášů

Vědecká a správní rada Nadačního fondu Neuron, v jehož čele stojí biochemik Jan Konvalinka a Monika Vondráková, se od vyjádření v neděli distancovala. 

„Jeho názory jsou jen jeho soukromé a v případě vakcinace jsou v příkrém rozporu s poznáním nejlepších vědců, se kterými spolupracujeme,“ stojí v prohlášení.

Z toho důvodu už podle fondu není „další spolupráce možná“. 

„Nadační fond Neuron, v jehož vědecké radě mám tu čest působit, se distancuje od výroků pana Karla Janečka v souvislosti s epidemií COVID-19, a rozhodl se s ním ukončit spolupráci,“ napsal na facebooku Konvalinka.

Karel Janeček stál před jedenácti lety u zrodu Nadačního fondu Neuron. Ve výroční zprávě fondu se uvádí, že z jeho příspěvků „jsou nejčastěji podporováni vědci v oboru matematika a společenské vědy“.

Loni Nadace Karla Janečka fondu věnovala 532 224 korun, stejnou částku od ní dostal i o rok dříve.

Fond nicméně uvedl, že podnikatel o něm nerozhoduje. „Je pouze historickým zakladatelem a do letošního roku jedním z desítky mecenášů,“ dodal.

Ohradila se i televize Nova

Proti formě letošního pořadu Český slavík se v sobotu na twitteru ohradila TV Nova, která ho přenášela. Tvrdí, že ho připravovala externí firma pod Janečkovým vedením a televize nezasahovala do výběru hostů ani obsahu. V budoucnu chce hledat cestu, jak zabránit tomu, aby jedinci skrze dodávané pořady prezentovali své názory.

Janeček následně ČTK sdělil, že sociální zodpovědnost k umění patří a podle něj je zodpovědné a správné vyjádřit veřejně vlastní názor na tak závažnou věc, jakou je očkování dětí proti nemoci, která jim podle něj přímo nijak neškodí.

„Moje řeč byla v divadle několikrát přerušena potleskem přítomných umělců a jsem si jistý, že řada z nich má na tuto otázku velmi podobný názor jako já. Spolupráce s TV Nova na příštím ročníku ankety Český slavík je z mé strany otevřená,“ uvedl.

2/3
Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě - kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory.

12:15 – 20. 11. 2021

11 184

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme