Jméno nového policejního prezidenta oznámí v pátek. Bojují Švějdar a Kníže, který velel CzechTeku
Do výběrového řízení na nového policejního prezidenta se přihlásili ředitel pardubické krajské policie Jan Švejdar a ředitel ústecké krajské policie Jaromír Kníže. Své koncepce přišli oba kandidáti představit ve středu odpoledne. Jméno nového policejního prezidenta se ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chystá oznámit v pátek ráno, který zatím nemá informace o středečním zasedání pětičlenné výběrové komise. S jejím předsedou se setká během čtvrtka.
„Mohu potvrdit, že v tomto týdnu proběhnou, nebo proběhly, pohovory s dvěma vybranými uchazeči, kteří se do výběrového řízení přihlásili,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Klára Pěknicová.
Dva lidé mají zájem stát se novým policejním prezidentem. O koho jde, ministerstvo nezveřejnilo
Číst článek
Vítěz nahradí Tomáše Tuhého, který se ve středu ujal funkce velvyslance České republiky na Slovensku. Prezidentovi Andreji Kiskovi předal pověřovací listiny. Řízením policie je dočasně pověřen první náměstek Martin Vondrášek.
Hamáček (ČSSD) vyhlásil výběrové řízení na nástupce Tuhého 12. listopadu. Lhůta pro podání přihlášek skončila minulý čtvrtek. V komisi u výběrového řízení zasedli náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba, bývalý policejní prezident Jiří Kolář, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek a státní tajemník ministerstva vnitra Jiří Kaucký.
Tuhý ve funkci skončil na konci října. Vyloučil, že by na jeho odchod někdo z politiků vyvíjel nátlak. To odmítl i Hamáček. Mandát v úřadu policejního prezidenta měl Tuhému vypršet v dubnu příštího roku.
Profily kandidátů na policejního prezidenta
Jaromír Kníže
Jaromír Kníže (narozen v roce 1959) je ředitel policie v Ústeckém kraji, kterým se stal v prosinci 2015. Předtím pracoval od listopadu 2010 jako ředitel policie Plzeňského kraje.
Rodák z Domažlic k policii nastoupil v roce 1984 jako starší inspektor pořádkové služby na obvodní oddělení do Kdyně. V roce 1990 byl jmenován vyšetřovatelem Okresního úřadu vyšetřování v Domažlicích a začal při zaměstnání dálkově studovat Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou úspěšně absolvoval a získal titul magistr.
V roce 1995 povýšil do funkce ředitele Okresního úřadu vyšetřování v Domažlicích a od roku 2002 vykonával funkci náměstka ředitele pro trestní řízení na Okresním ředitelství policie v Domažlicích. V dubnu 2004 byl jmenován ředitelem Okresního ředitelství policie v Tachově. V této funkci vedl v roce 2005 zásah proti účastníkům technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku, který vyvolal kvůli mnohým zraněním protesty části veřejnosti i debatu mezi politiky.
V lednu 2008 se stal náměstkem ředitele tehdejší policejní správy Západočeského kraje, která se přetransformovalo na Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje. Jako náměstek ředitele zodpovídal za službu kriminální policie a vyšetřování.
Jan Švejdar
Jan Švejdar (51) je ředitel policie v Pardubickém kraji. V čele pardubické krajské policie je od března 2014, předtím řídil policii v Královéhradeckém kraji (od února 2012).
Plukovník Švejdar u policie působí již od roku 1987, začínal na okresním ředitelství v Trutnově. V roce 1993 přešel do vedení tehdejší policejní správy Východočeského kraje, kde zastával funkci velitele služby kriminální policie a vyšetřování.
V roce 2006 se stal šéfem republikové kriminální policie, tedy ředitelem Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování na policejním prezidiu. Do vedení východočeské policie se vrátil v roce 2007 jako náměstek krajského ředitele.