,Jdu s tím ven.‘ Poslanec Navrátil si za svůj coming out zaslouží respekt, chválí Milde z iniciativy Jsme fér

První věc, která mě po slovenské hrůze napadla – jdu s tím ven, komentoval poslanec KDU-ČSL a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Navrátil svůj rozhovor pro Seznam Zprávy, ve kterém uvedl, že je gay. Narážel na nedávnou vraždu dvou mladých lidí, ke které jejího pachatele vedla nenávist k homosexuálům. V rozhovoru pro Radiožurnál mluví o Navrátilově coming outu Filip Milde z iniciativy Jsme fér.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehlídka má připomenout historii hnutí LGBT+ lidí za rovnoprávnost, soustředit se chce i na osvětu proti homofobii a transfobii

„Pořád žijeme v době a v zemi, kdy taková věc, navíc u veřejně činné osoby, a navíc ještě v politice, není vůbec běžná,“ popisuje v rozhovoru Milde (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak důležité je pro vás to, co Jiří Navrátil udělal? On totiž není úplně prvním politikem. Třeba v roce 2019 řekla tehdejší poslankyně ANO Karla Šlechtová, že patří k LGBT+ komunitě.
Pan poslanec Navrátil je v tuto chvíli asi prvním mužským poslancem, který se k takovému kroku odhodlal. Je to v první řadě velmi odvážný krok, který si zaslouží velký respekt. Ten si zaslouží coming out jakéhokoliv člověka, který veřejně vystoupí a svěří se ostatním, že je gay, lesba nebo trans člověk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Filipem Milde z iniciativy Jsme fér

Pořád žijeme v době a v zemi, kdy taková věc, navíc u veřejně činné osoby a ještě v politice, není vůbec běžná.

Navrátil je členem a poslancem KDU-ČSL, tedy konzervativní strany, jejíž vedení, jak víme, chce, aby bylo manželství definováno v Ústavě jako svazek muže a ženy. Je to významné i z tohoto pohledu?
Určitě je to asi pro spoustu lidí velmi překvapující věc. Doufáme, že i tento krok povede ke kultivaci toho tématu právě v Poslanecké sněmovně, kde se i objevil návrh na ukotvení manželství jako svazku muže a ženy.

V překladu to znamená, že to je zákaz manželství pro gay a lesbické páry, protože manželství muže a ženy nepotřebuje žádnou vlastní úpravu v Ústavě. Do Ústavy bychom neměli zasahovat. Navíc to říká, že v právech bychom si měli být všichni rovni.

Doufáme, že tento krok změní atmosféru i debatu ve sněmovně a že už třeba neuslyšíme od poslanců a poslankyň i naprosto nechutné přirovnávání a urážky LGBT+ lidí. I z řad politiků a političek ze strany KDU-ČSL zaznívají naprosto nesmiřitelné a neopakovatelné výroky směrem k nám.

Myslíte si, že teď přibude nejenom ve sněmovně, ale vůbec veřejně činných lidí, kteří se ke své příslušnosti k LGBT + komunitě přihlásí?
Určitě. Pan poslanec Navrátil je k tomu ve čtvrtečním vyjádření na sociálních sítích vyzval. Samozřejmě oceňujeme, pokud se k takovému kroku odhodlají politici a političky. V minulé sněmovně to byla paní Šlechtová.

Od politiků a političek víme, že ve sněmovně se k takovému kroku zdráhají, protože vyoutovaní politici a političky neustále čelí narážkám i útokům od svých kolegů a kolegyň z politických stran.

Myslíme si, že by tak zásadní věc měla vést i k otevření debaty a reakci na výzvu, kterou v tuto chvíli převzalo 23 signatářů a signatářek. Jde o výzvu Parlamentu a české vlády, aby řešili bezpečnost a situaci LGBT+ lidí, rodin a dětí.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme