‚Jedinečná záležitost v rámci Evropy.‘ V Mělníku chtějí do 3 let vyrábět elektřinu za pomoci oxidu uhličitého

Energetici chtějí v mělnické elektrárně do tří let začít vyrábět elektřinu i pomocí oxidu uhličitého. Připravují zařízení, které bude CO₂ zahřívat a následně roztáčet turbínu vyrábějící energii. Půjde o další bezemisní zdroj v elektrárně, který podle energetiků zatím nikdo v Evropě nepoužívá.

Mělník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mělnická elektrárna

Energetici v Mělníku chtějí využívat obnovitelné zdroje | Foto: Radek Plavecký | Zdroj: Právo / Profimedia

„Právě stojíme na mělnické dvojce, na pozici zdemolovaného bloku sedm. Máme tady stavební připravenost pro zahájení montáže technologie, kterou společně vyvíjíme s Centrem výzkumu Řež. Jedná se o instalaci jednotky, která má jako pracovní médium superkritický CO₂ (oxid uhličitý),“ vysvětluje technický ředitel elektrárny Mělník Martin Hora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mělnická elektrárna bude vyrábět elektřinu i pomocí oxidu uhličitého. Technologii používá ve světě jen pár zemí, v Evropě podle energetiků zatím žádná

„Laicky se dá říct, že je to zařízení velmi podobné parním turbínám, pracující na velmi podobném principu. Nicméně pracuje s médiem, které je velmi efektivní a zařízení dosahuje dost vysoké účinnosti. Například toto zařízení v kombinaci s vysokokapacitní akumulací do roztavených solí si myslíme, že může být budoucí směr vývoje v obnovitelných a bezemisních zdrojích,“ dodává.

Oxid uhličitý se naplní do stroje, ve kterém bude obíhat v tepelném cyklu, vysvětluje Hora, který to přirovnává k chlazení v ledničce. Stroj následně začne vyrábět elektrickou energii.

„Je to technologie v plenkách. Několik málo aplikací po světě najdete, nicméně v rámci Evropy je to jedinečná záležitost,“ říká Hora. CO₂ bude nutné zahřívat na více než 580 stupňů Celsia, což zajistí například energie ze solárních panelů.

26:05

České cíle jaderné energetiky jsou příliš ambiciózní. Ekonomicky to nedokážeme zvládnout, říká odborník

Číst článek

Zařízení budou energetici a vědci napřed zkoumat třeba i kvůli vhodnosti materiálů. Energii by mohlo podle plánu začít vyrábět v roce 2027 až 2028, tedy ještě před úplným přechodem z uhlí na plyn.

„Budeme provozovat i paroplynové zdroje, které tady budeme stavět a budeme využívat odpad pro výrobu tepla,“ vyjmenovává další plánované zdroje tepla a elektřiny ředitel elektrárny Mělník Miroslav Krpec.

„V současné době už máme postavenou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 7,2 MegaWatt-peak, která je v provozu. Teď k ní dostavujeme elektrické kotle. Předpokládám, že už příští rok dokážeme přeměnit a využít energii ze sluníčka i pro ohřev teplé vody pro Pražany a pro Mělničáky,“ říká ředitel Krpec.

Radek Duchoň, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme