ČSSD dala ANO druhou šanci. Souhlas pokračovat v jednáních o koalici prošel těsnou většinou
Sociální demokraté pod vedením Jana Hamáčka chtějí s ANO Andreje Babiše pokračovat ve vyjednávání o budoucí vládě. Rozhodlo o tom v pátečním těsném hlasování předsednictvo ČSSD. Podle informací ČTK se proti vyslovilo pět členů předsednictva, pro bylo 14 a sedm se jich zdrželo.
„Mimořádné předsednictvo sociální demokracie se dnes rozhodlo, že obnoví jednání s hnutím ANO o možné koaliční spolupráci. Za nás říkám, že to nebylo jednoduché rozhodování,“ oznámil v pátek vpodvečer předseda ČSSD Jan Hamáček.
„Odmítnout jednání by znamenalo otevřít dveře vládě, která by se opírala o extrémní stranu SPD,“ doplnil.
Názor na pokračování jednání bude předsednictvo chtít znát od všech členů strany. Vnitrostranické referendum by se mohlo konat elektronicky do poloviny května.
Pět ministerstev pro ČSSD
ANO nabídlo sociálním demokratům v případné společné koalici pět ministerstev. Dostat by mohli resort vnitra, práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a obrany, nebo zahraničních věcí.
ANO nabídlo ČSSD pět ministerstev včetně vnitra. 'Je to nabídka, která se těžko odmítá,' říká Netolický
Číst článek
Ministerstvo vnitra nyní vede Lubomír Metnar (za ANO) a práce a sociální věci Jaroslava Němcová (ANO).
V čele resortu zemědělství stojí Jiří Milek (za ANO) a kultury Ilja Šmíd (za ANO). Ministerstvo obrany pak vede Karla Šlechtová (za ANO) a zahraničí Martin Stropnický (ANO).
„Návrh, který tento týden hnutí ANO předložilo je důstojným návrhem pro obnovení těchto jednání,“ poznamenal Hamáček.
Případnou spolupráci sociální demokracie zřejmě podmíní také písemným závazkem, že v případě prvoinstančního odsouzení opustí člen kabinetu vládu, což míří na premiéra Babiše, který je trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo. „A pokud neodstoupí, tak platnost koaliční smlouvy skončí," doplnil předseda ČSSD.
Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš už také informoval předsedu KSČM Vojtěcha Filipa o nabídce pro ČSSD.
Filip, kterého v sobotu čeká obhajoba stranické funkce na sjezdu v Nymburku, po schůzce řekl, že KSČM se chce na jednáních o obsazení problematických ministerstev podílet. Žádný z resortů ale nejmenoval. ANO a ČSSD nemají ve aněmovně 101 hlasů, připomněl také Filip.
„Očekávám, že v příštím týdnu se s kolegy z hnuutí ANO sejdeme a začneme diskutovat o možné podobě koaliční smlouvy. Očekávám také, že v nějakém momentu k vyjednávání se připojí i zástupci KSČM,“ podotkl Hamáček.
Před dvěma týdny rozhovory obou subjektů, jejichž spolupráci by ve sněmovně měla tolerovat KSČM, zkrachovaly kvůli personáliím.
ANO v pondělí přišlo s nabídkou na obnovu rozhovorů na základě výzvy výboru hnutí, který variantu koalice s ČSSD upřednostnil před podporou KSČM a SPD, doporučovanou prezidentem Milošem Zemanem.
Kritizovaná spolupráce s KSČM
Část pravicové opozice pokračování jednání kritizovala, vadí ji především spolupráce s KSČM.
„To nejpodstatnější na této zprávě a této potenciální koalici je fakt, že se tu rodí vláda za účasti nebo za podpory komunistů. ANO i ČSSD tím překračují pomyslnou červenou čáru. Andrej Babiš si plní sen za příliš velkou cenu a ČSSD prodává zemi za příliš malou,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.
„Nekonečný seriál sestavování vlády dnes díky rozhodnutí ČSSD dospěl k dalšímu dílu. Sociální demokraté slyší na nabídku pěti křesel ve vládě a očividně jim nevadí ani možnost spolupráce s krajně levicovou KSČM,“ uvedl na twitteru šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
„Předpokládám, že se sociální demokraté budou chtít zapojit do vlády jako plnohodnotný člen. Nejen vládu pouze legitimizovat, aby tu fungovala paralelně hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM,“ komentoval pak výsledek jednání předsednictva místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.