‚Nepřípustné, znepokojující.‘ Změny v inkluzi vadí vládnímu výbor i radě osob se zdravotním postižením

Navrhované zrušení nároku školáků s fyzickým postižením či chronickou nemocí na pomoc asistenta při výuce by vedlo k porušení práv dětí. Záměr by nebyl ani v souladu s mezinárodními závazky Česka. Uvedl to vládní výbor pro práva dítěte. Návrh vyhlášky se změnami ve vzdělávání dětí se znevýhodněním ostře kritizovala i Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle ní je chystaná úprava nepřijatelná.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve škole. Ilustrační foto.

Ilustrační foto | Foto: Megan Soule | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Začleňování dětí se znevýhodněním do běžných škol - takzvanou inkluzi - upravuje zákon. Školáci mají nárok na podporu, tedy třeba na pomoc asistenta pedagoga.

23:35

Novela vyhlášky o inkluzi? Je to naprosto skandální, zlobí se předsedkyně odborné společnosti

Číst článek

Ministerstvo školství ale navrhuje vyhlášku o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami změnit. Podle novely by asistenti měli pomáhat jen dětem s mentálním postižením, autismem či poruchami chování. Autoři to zdůvodnili tím, že u dalších žáků se využití asistentů ukázalo jako neúčelné.

„Výbor pro práva dítěte vyjadřuje znepokojení nad návrhem novely vyhlášky, která plošně omezuje poskytování nárokových podpůrných opatření určitým skupinám dětí na základě druhu jejich speciálních vzdělávacích potřeb, aniž by respektovala platnou zákonnou úpravu,“ uvedl v usnesení výbor.

Dál napsal, že navrhovaná změna vyhlášky myšlenku uzákoněného společného vzdělávání popírá, vede k porušení práv dítěte a není v souladu s mezinárodními závazky Česka.

Kritikou nešetří ani Národní rada osob se zdravotním postižením. Vyzvala své členy, aby napsali ministrovi Robertu Plagovi (za ANO), že s návrhem nesouhlasí.

Změny v inkluzi. Asistenti pedagoga by měli pomáhat méně dětem než dosud, navrhuje ministerstvo

Číst článek

Rada věří, že šéf resortu pod tlakem novelu stáhne.

„Navrhované změny nepřípustně omezují školským zákonem garantovaný nárok dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Je nepřípustné, aby prováděcí předpis omezoval práva stanovená zákonem. To je porušení ústavního pořádku ČR,“ uvedl šéf této rady Václav Krása, který kandiduje do Senátu za Trikolóru.

Podle něj se bez asistenta neobejdou ani děti s tělesným handicapem, chronickou nemocí či komunikačními problémy.

S novelou nesouhlasí Asociace pracovníků speciálně pedagogických center či spolek Učitelská platforma. Kritizovala ji i Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání. Záměr podle nich znamená ve vzdělávání krok zpět a je pro některé děti diskriminační. Na chystané změny si stěžovali také rodiče školáků s postižením.

Podle kritiků se ministerstvo školství snaží seškrtat výdaje a s úsporami začalo u školáků s handicapem. Podle ministra Plagy by navrhované změny měly zlepšit využití peněz i vzdělávání handicapovaných. Novela by podle plánu mohla platit od příštího roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme