Hodinový manžel? Především zručný řemeslník
Vyměňuje vodovodní baterie, opravuje záchodová splachovadla, vrtá, přibíjí, maluje, natírá a tapetuje - pro někoho možná prototyp ideálního manžela. V praxi tohle všechno zvládá profesionální hodinový manžel. Jeho služby si nejčastěji objednávají ženy, které bydlí samy. V Praze a ve větších městech najdete celou řadu podobných řemeslníků.
„Jsme na pražském Proseku, v jednom sídlištním domě. Stojíme právě přede dveřmi mých klientů, kteří se včera objednali. Měl bych opravit tekoucí odpad od umyvadla,“ popisuje Jiří Mareš, který pracuje jako hodinový manžel už víc než tři roky.
Manželé Liskovi jsou oba v invalidním důchodu a sami si už jen těžko něco opraví. „Zjistili jsme, že v koupelně kape voda, ale nevíme přesně odkud,“ zmiňuje Zdeněk Liska s tím, že objevil jediné místo, kde by voda mohla protékat. „Potrubí jsem tu opravoval před třiceti lety. Teď už opravu fyzicky nezvládám,“ přiznává.
„Tak ukažte,“ chopí se práce Jiří Mareš. „Vyzkoušíme, kde to teče,“ dodává a zkouší zapnout přívod vody. Poté rychle najde místo, kde voda protéká, a nabízí, že vymění těsnění. „Teď musíme sehnat těsnění, protože se jedná o poměrně atypický náhradní díl, který s sebou bohužel nemám,“ vysvětluje Jiří Mareš další postup.
Mezitím se od manželů Liskových dozvídám, že služeb hodinového manžela nevyužívají poprvé. „Když se něco děje, tak vytočíme telefonní číslo, on přijde a učiní to, co je třeba,“ shrnuje Zdeněk Liska svou zkušenost.
A jak manželé na hodinového manžela vlastně přišli? „Kdysi nám hodil do schránky leták,“ odpovídá Zdeněk Liska a vyjmenovává, s čím už jim hodinový manžel Jiří Mareš pomohl: „Občas odlednil mrazák, sestavil nám stůl, který jsme si koupili, v předsíni připevnil držáky, vyměnil panty ve skříni.“
Za chvíli se vrací Jiří Mareš i s těsněním. „Tady musíme namazat vazelínu, aby šlo těsnění snadno připevnit,“ ukazuje. Ptám se ho, co vlastně obnáší profese hodinového manžela. „Člověk musí umět téměř devatero řemesel,“ zamýšlí se. „Maluji, tapetuji, natírám, provádím také instalatérské práce, práce s elektroinstalací, obklady, dlažbou, pokládám koberce a podlahy,“ popisuje.
Zájem o služby mají hlavně osamělé ženy
„Oslovují mě spíš ženy, které žijí samy a nemají mužského protějška. Anebo dámy, které mají přítele nebo manžela, který je pracovně vytížený, případně manuální práce vůbec nezvládá, netíhne k nim,“ vysvětluje.
Konkurence mezi hodinovými manželi se prý v Praze přiostřuje. Jiří Mareš tvrdí, že by při výběru konkrétního řemeslníka dal na doporučení. „Ceny se pohybují mezi 250 až 350 korunami za hodinu práce. K této sumě se připočítává cena za dopravu. Tu si stanovuje každý hodinový manžel jiným způsobem,“ zmiňuje.
Po výměně těsnění následuje úklid - luxování. Práce hodinového manžela tedy může být opravdu rozmanitá.