HN: Příliš malá nezaměstnanost ohrožuje ekonomiku

Příliš nízká míra nezaměstnanosti ohrožuje podle Hospodářských novin českou ekonomiku. Firmy potřebují nové zaměstnance a o kvalifikovanou pracovní sílu je nouze. Kvůli rekordní nezaměstnanosti čekají podniky na podzim těžké chvilky při jednání o platech. Odboráři mají v rukou trumf. Jak listu řekl šéf odborů Českých drah Jaroslav Dušek, nedostatek lidí bude jedním z jeho hlavních argumentů pro zvýšení mezd zaměstnanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Podobné argumenty chtějí využít i státní zaměstnanci, kterým se nelíbí vládní návrh růstu mezd, podzim by se tak mohl nést ve znamení stávkových pohotovostí, poznamenávají Hospodářské noviny. Nízká míra nezaměstnanosti ale netlačí jen na růst platů, analytici podle listu varují i před rostoucí inflací. Bankovní rada České národní banky chce totiž kvůli inflaci a ekonomickému růstu letos již potřetí zvýšit úrokové sazby.

Nezaměstnanost sice klesá a platy rostou, mnohé mladé páry však i přesto uvažují, zda si mohou dovolit mít více dětí. Deník Právo upozorňuje, že pokud si lidé chtějí pořídit miminko, měli by si připravit 1,5 miliónu korun. Podle odhadů statistiků představují roční náklady na dítě asi 60 tisíc Kč. S tím, jak dítě roste, se náklady mohou vyšplhat až an 100 tisíc korun za rok, včetně peněz na provoz domácností jako jsou ceny bydlení, elektrická energie, topení nebo voda.

Tyto položky se každým rokem zvyšují a růst budou i ceny potravin a také různé poplatky za školku, družinu či školu. Rodiny s dětmi nejsou často schopné pravidelně spořit, pokračuje Právo, finanční situaci nízkopříjmových rodin narození dítěte jednoznačně zhorší. Přesto přese všecko se rodí více dětí, to podle deníku svědčí o tom, že životní úroveň značné části českých rodin roste.

Nyní o penězích trochu z jiného soudku: Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček hodlá změnit platy politiků, píše Mladá fronta Dnes a dodává: "Přesně před rokem se Miloslav Vlček stal dočasným (rozuměj neškodným) šéfem Poslanecké sněmovny. Ve funkci vydržel a teď může svým kolegům hodně škodit."

Sociální demokrat Vlček chce totiž zprůhlednit a zjednodušit příjmy politiků. Uvažuje o tom, že by v budoucnu příjem nebyl rozdělený na plat a náhrady, ale nově by šlo o jednu sumu peněz. Otázkou podle MfD ale je, zda nejde ze strany předsedy Sněmovny o populistické gesto, sám Vlček snad prý ani nevěří, že by něco takového prošlo.

Takzvané náhrady, které politici dostávají k základnímu platu, jsou nezdaněné a ve výsledku může být jejich objem vyšší než samotný plat. Lidé v ODS kolem Vlastimila Tlustého uvažují o jiné změně, navrhují, aby byl zdaněn plat prezidenta republiky, který jako jediný z politiků nemusí daň státu odvádět.

V jiném článku Mladé fronty Dnes se dočteme, že čeští podnikatelé čím dál častěji prodávají své firmy. Česko podle listu nyní zažívá podobně masivní vlnu prodejů soukromých firem jako Německo před třiceti lety. Své společnosti prodávají lidé, kteří začali podnikat na počátku 90. let. A důvody? Často velmi podobné: únava po letech podnikání nebo poznání, že firma nemůže růst bez větších investic jak finančních, tak časových.

Češi podle Lidových novin nejsou žádní lakomci, podle tvrzení restauratérů často dávají větší spropitné než cizinci. Průzkum, který si list nechal zpracovat, ukazuje, že takzvané "dýško" dávají v restauraci tři čtvrtiny Čechů. Zhruba čtvrtina si na druhou stranu nechá při placení vrátit vše do posledního haléře, roste ale počet lidí, kteří jsou ochotni číšníkovi nechat spropitné ve výši deseti a více procent z celkové částky.

Marián Vojtek, Barbora Kučerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme