Hladiny klesají, dál ale hrozí sesuvy půdy
Na severu Moravy v noci zase pršelo. Srážky ale zvedly hladiny už jen mírně a dopoledne opět klesly. Aktuálně ovšem hrozí sesuvy půdy. Celkem jich má být kolem 20, nejvíc na Karvinsku a Frýdecko-Mistecku. Nejhorší situace je v Dolních Bludovicích u Havířova, kde půda pravděpodobně zasype řeku Lučinu.
Starosta obce Zdeněk Knyč v poledních Ozvěnách řekl, že podle geologa nelze sesutí svahu do řeky zabránit. „Zasedáme pravidelně, vyhodnotili jsme situaci a ve večerních hodinách budeme opět evakuovat dva rodinné domky.“
O povodních mluvila v poledních ozvěnách dne ministryně R. Bízková a starosta Dolních Bludovic Zdeněk Knyč
Dnes také jedná ústřední povodňová komise. Její předsedkyně Rút Bízková v Ozvěnách dne k sesuvům připomněla, že příroda bude ještě pracovat a musíme vyčkat. „V současné době máme vyhlášenou jednu výzvu v Operačním programu životního prostředí, která je celkem za 3,5 miliardy korun.“ Zástupci obcí se mají obrátit na krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí.
Vláda pak v pondělí projedná návrh navýšení financí na protipovodňová opatření o miliardu. Na nástroje proti záplavám mělo v letech 2007 až 13 původně směřovat v rámci druhé etapy programu Podpora prevence před povodněmi 10 a půl miliardy korun. V případě, že kabinet návrh odslouhlasí, vzroste suma na 11 a půl miliardy.
Třetí stupeň už jen v Lanžhotě
Velká voda na Moravě opadla a rozvodněné řeky se začaly už večer vracet zpátky do svých koryt. Třetí povodňový stupeň - tedy stav ohrožení momentálně platí už jen na jižní Moravě v Lanžhotě.
Původně měl dnes na Přerovsku a v okolí Hranic skončit vyhlášený stav nebezpečí. Nakonec ho ale hejtman Martin Tesařík prodloužil až do konce měsíce. Jde o čas na sčítání škod, které se musejí vyčíslit a státním úřadům nahlásit do týdne od skončení stavu nebezpečí. Hejtman termín posunul, protože ne všichni lidé z vyplavených lokalit se už dostali do svých domů.
Jde hlavně o Troubky, kde pod vodou zůstává asi desetina obce. Olomoucký kraj dál zásobuje Troubky potravinami, ze kterých armáda vaří záchranářům a lidem, jejichž domy jsou nejvíc zničené. Dnes také zhruba 40 dětí z Troubek odjede na čtrnáctidenní ozdravný pobyt do Vojtěchova na Bouzovsku.
Hejtmani a ministři
Jak uhradit škody způsobené velkou vodou - o tom dnes v Olomouci budou jednat ministři a hejtmani postižených krajů. Dále proberou také plány státu na budování dalších protipovodňových opatření a fungování záchranářů během povodní, uvedl šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.
O jednání hejtmanů s ministry o povodních mluvil ve Světě o deváté i mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger
„Půjde už o jednání o financování těch povodňových škod a jejich odstranění. Proto ministr pro místní rozvoj, případně ministr průmyslu a obchodu ve vztahu k podnikům, ministr zemědělství ve vztahu k protipovodňové ochraně, tedy o tom, co stát plánuje. Integrovaný záchranný systém řídí ministerstvo vnitra, čili je zřejmé, proč bude na té schůzce také ministr vnitra."
O pomoci postiženým hovořil před jednáním s ministry ve Světě o jedné Rádia Česko předseda Asociace krajů, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek
Ve Světě o jedné předseda Asociace krajů, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek zdůraznil, že tématem dnešního jednání není prioritně řešení tohoto problému. „Otázka pomoci a definování koncových uživatelů pomoci to je skutečně věc, kterou by měl řešit ministr pro místní rozvoj.“
Hejtmani budou chtít garance, že se i přes hospodářskou krizi a nižší výnosy z daní v příštích letech nebude šetřit na protipovodňových opatřeních. Zároveň se má diskutovat o tom, jak povodňovým škodám zabránit. Podle Haška například není možné, aby protipovodňové stavby propříště blokovali jednotlivci, a v tomto duchu je třeba změnit zákony.