Hejtmani se opět scházejí kvůli zdravotnictví
Situací ve zdravotnictví se opět budou zabývat krajští hejtmani. Nelíbí se jim návrh zákona o vzniku veřejných neziskových zdravotnických zařízení. Podle krajských představitelů je protiústavní, povede ke zhoršení zdravotní péče a existenčně ohrozí na osm desítek nemocnic.
Jak nám řekl radní pardubického kraje Josef Janeček, chtějí dnes vyzvat poslance, aby zákon neschválili: "Samozřejmě toto j věc, která bezprostředně ohrožuje kraje, ale hlavně ohrožuje pacienty v přístupu ke kvalitní zdravotní péči. Schůzka je v pátek, protože parlament má projednávat ve druhém čtení právě tento zákon. Hejtmani vyzvou šéfa Sněmovny, aby mohli vystoupit, a toto jakési memorandum na místě přečtou."
Podle středočeského hejtmana Petra Bendla totiž návrh zákona znamená faktickou likvidaci 80 nemocnic bez jakékoliv předběžné diskuse a vystavuje stát riziku mezinárodních arbitráží. "Jde o tisíce zaměstnanců. Jde o to, že jsou to často zařízení privátní s investicemi jak obecní či krajské samosprávy, tak investicemi zahraničních investorů. Jde o pacienty, kterým by se ztížila dostupnost lékařské péče, a opět připomínám bez jakékoliv diskuse s námi," vyjádřil se Bendl.
Příklad uvádí náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Jiří Veverka: "Oblast Bruntálska, Jeseníky, 110 tisíc obyvatel této těžko dostupné oblasti by mělo péči v asi sto kilometrů vzdálené Opavě, což je naprosto absurdní."
Předseda zdravotního výboru Sněmovny Jaroslav Krákora ale obavy hejtmanů nesdílí. O rušení nemocnic podle něj nejde. Také ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek shodně tvrdí, že plošné rušení nemocnic nehrozí. Návrh zákona se ale nelíbí ani zdravotnickým odborům. Včera vyzvaly vládu a parlament, aby přijetí zákona zabránily.
Zástupci krajů také kritizují zrušení výběrových řízení ministerstva zdravotnictví na poskytování lůžkové péče v krajích. Premiéra Paroubka v této souvislosti vyzvali, aby přiměl ministra zdravotnictví Ratha k dodržování zákonů a pravidel slušného chování.