,Rozhodují to lidé.‘ Úřad vyšel vstříc firmě zasažené koronavirem, hned jí ale peníze zase strhl
Podnikatele zasáhla tvrdá opatření proti šíření koronaviru. Mezi postiženými je i pražská firma provozující obchody s francouzskou módou. Kvůli problémům požádala v dubnu finanční úřad o odložení platby daně a úřad jí vyhověl – splatnost posunul o pět měsíců. Potřebné finanční prostředky jí ale následně strhl z přeplatku jiné daně. V případě postižených firem se přitom finanční správa „snaží přeplatek na nedoplatek nepřevádět“.
„Od 12. března jsme zpracovali 6349 žádostí o odklad s placením daně z přidané hodnoty,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. V souvislosti s koronavirem dostává nové a nové žádosti o odložení platby daně.
Velké části žadatelů už úřad vyhověl. „Rozhodli jsme o posečkání splátky daně ve výši přesahující pět miliard korun,“ popisuje Křehlová. Ta redakci napsala, že liberalizační balíček poskytuje firmám „možnost požádat o bezúročný odklad splatnosti jakékoliv daně“. Podmínkou však je, že firmám musel jejich placení zkomplikovat koronavirus.
Přesně to je případ pražského dovozce módního oblečení. Jeho podnikání se v březnu kvůli koronaviru v podstatě zastavilo a firma neměla žádné tržby. Požádala proto o odložení březnové platby daně z přidané hodnoty a finanční úřad jí vyhověl s tím, že daň může zaplatit až v září.
‚Chová se jak zvíře, ale něco dělá.‘ Jak hodnotí Řeporyjští svého starostu, který vyhlásil válku Rusku?
Číst článek
Společnost ale v květnu odevzdala daňové přiznání za uplynulý rok a úřad jí měl vrátit přeplatek daně z příjmu ve výší 680 tisíc korun. Správce jí ale odečetl zmíněný březnový nedoplatek, který činil necelých 219 tisíc korun.
„Přeplatek na dani z příjmů byl převeden na úhradu posečkaného nedoplatku ve výši 218 246 korun na dani z přidané hodnoty,“ napsal firmě úřad ve vyrozumění o provedení přeplatku, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Koaliční rada schválila na návrh ministryně Schillerové nižší, pětiprocentní sazbu digitální daně
Číst článek
Firma, která funguje od roku 1993, počítala s tím, že bude mít k dispozici finanční prostředky na řešení krizové situace. Žádné jiné nedoplatky nemá a daně řádně platí. Na dotazy, proč finanční úřad zvolil tento postup a zda se jedná jen o nedopatření, však úřad nereagoval. „O konkrétních firmách se s vámi nemůžu bavit,“ řekla redakci Daniela Milenínská z finančního úřadu na Praze 2.
Na odečet nedoplatku má finanční správa právo. V případech, kdy firmy poškodil koronavirus by ale měla být situace jiná. V takovém případě se podle dokumentu, který redakci poskytla Miroslava Bardonková z kanceláře finančního úřadu pro hlavní město Prahu, se správa snaží „žádosti o posečkání pokud možno vyhovět“ a „nepřevádět přeplatek na nedoplatek“.
Vladimíra Přibylová z Komory certifikovaných účetních upozorňuje, že se rozhodnutí může zdát nelogické, ale o přeplatcích a nedoplatcích rozhodují jednotliví úředníci, a pokud mají nějaké mantinely, můžou rozhodovat různě.
„Každý má jinou morálku, logiku i přístup k práci. Může pak dojít k tomu, že na vyšší úrovni chtějí firmám vyjít vstříc. Ani metodický pokyn shora ale nemusí znamenat, že to na firmy dopadne v tom správném pozitivním duchu,“ vysvětluje daňová poradkyně. Firmy podle ní musí počítat s tím, že rozhodnutí vždy dělají lidé, kteří můžou mít různé motivace.